| SabinutaG a întrebat:

Am o intrebare mai delicata. Mi sa inceput ciclul menstrual cu 3 zile intirziere si a mai si durat 3 zile, cind de obicei dura 4-5. Poate fi ceva in neregula cu asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat şi dacă ai făcut vreun test de sarcină, aspectul/durata ultimei menstre, etc.

Observ că, ulterior, ai precizat că ai 18 anişori...

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de dereglări ( dacă au mai fost întârzieri în trecut )!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ, TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Totuşi, e posibil să NU fie nici o problemă ( dacă este prima/singura întârziere ) deoarece o menstruaţie de 3 zile este considerată "normală".

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu e nimic in neregula, nu iti face griji

| Frrramboise a răspuns:

Bună,mie imi vine de 4 ani și incă mi se întâmplă să-mi întârzie, durata variază, nu e nimic in neregulă/ Da, se spune că după 2 ani ar trebui să vină regulat dar in cazul meu nu

| Azµre a răspuns:

Întreabă-ți mama, apoi medicul!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu; orice intarziere care nu depaseste 4-5 zile, poate chiar mai mult este normala.Ca si durata menstratiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Cum eşti la început, nu-i nimic în neregulă.
În general, în primii 2 ani ciclul este neregulat.
Nu te îngrijora dacă după prima menstruaţie, o lună sau două nu se întâmplă nimic!
Este absolut normal!
Treptat, ciclul se va regla la 28 de zile, considerându-se normal însă şi un ciclu între 21 şi 35 zile.
S-ar putea să nu ai menstruaţie 2-3 luni, iar atunci când apare să dureze o zi sau 10.
Nu te îngrijora!
Te pup!

| Violente a răspuns:

Dacă nu ai avut contacte sexuale neprotejate, stai liniștită. Din cate vad în avatar esti tanară și ești la inceput, stai liniștită. De abia cum se regleaza menstruația, așa că nu te mai gandi la el, e un urat! big grin

| micutsa19 a răspuns:

Daca nu ai intretinut relatii intime sau chiar si asa daca te-ai protejat nu este riscul sa fii insarcinata nu cred ca e o problema mie mi-a intarziat si o luna sau mi s-a intamplat sa imi vina de 2 ori in aceeasi luna asta tine de organism mie de exemplu nu imi vine regulat si difera cand tine mai mult cand mai putin deci nu ar trebui sa iti faci griji happy

| ThisGirlHere a răspuns:

Nu e nimic neobisnuit. Esti la inceput. Deocamdata iti vine neregulat. Succes! happy

| SabinutaG explică:

Am 18, si imi vine deja de vreo o anisori. happy