| mary_1175 a întrebat:

Am o intrebare va rog mult sa ma ajutateu sunt slaba am 170 si 50kg.si este posibil sa am glanda.
intrebarea mea este daca sufar de glanda si la endocrinolog mi se da un tratament pentru acesta boala este posibil sa ma ingras dupa? va rog sa-mi spuneti.va multumesc mult ast rasp voastre.va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

S-ar putea sa ai hipertiroidism, dupa simptomele pe care le-ai expus. Du-te neaparat la un endocrinolog, pentru investigatii si analize.

| Zenithf a răspuns:

Intai de toate, ne-ar ajuta mult sa specifici si varsta. Poate tocmai ai iesit din perioada de crestere, te-ai dezvoltat mult pe verticala si din cauza asta esti asa?
Eu zic sa ai grija cu dieta, activitatea si somnul, somnul in special ajuta SNC-ul si SNC-ul regleaza activitatea hormonala. In privinta activitatii, inotul ar fi foarte sanatos, sau atletismul.

| madalina2727 a răspuns:

Daca mergi la un endocrinolog si faci invetigatiile necesare atunci vei stii sigur daca problema este de la hormonii tiroidieni sau nu. Daca este atunci vei primi tratamentul necesar si astfel te poti ingrasa. Dar problema asta cu ingrasatul o am si eu si la mine nu e din cauza hormonala ci asa e firea mea, metabolismul si factorii genetici.

| lora_9285 a răspuns:

Daca ai kg in minus nu inseamna neaparat ca esti bolnava cu glanda tiroida. Posibil sa fie si din alte cauze. Sau daca totusi este asa si vei primi un tratament nu te vei ingrasa peste masura.

| LePoneyBlanc a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intrebi doctorul direct, e mai sigur

| mary_1175 explică:

Am 22 de ani. dar am cateva simtome care ar arata ca mglanda...am calduri in zona gatului de parca mar stange cineva de gat, tremur, si nu prea am somn noaptea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greutatea ta nu este o problema. Depinde de varsta. La 22 de ani si simptomele tale, consulta un medic, insa precis este hormonal. Traiesti revolutia hormonala acum. Este periculos sa lasi pe oricine sa te sfatuiasca. Incearca acupunctura. Pe bune. Vei fi bine.