| hitman112 a întrebat:

Am o mare problemasad Nu ma pot lasa de fumat. Am incercat in mai multe feluri: plasturi, guma cu nicotina, tigara electrica e.t.c nimic nu a functionat. Are cineva un sfat mai bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cata vreme stai cu fumatori in casa, iti va fi imposibil. Doar cu vointa ta, fara suportul anturajului, nu ai cum.

| FlorinDiablo a răspuns:

Nu e treaba cu aia electronica, eu m-am apucat cu ea si am inceput cu tigarii.E chestia de vointa un maistru instructor in care sunt in relatii foarte bune.A fumat 27 de ani, dupa 27 de ani cand a zis gata nu a mai fumat o tigare.Nu a incercat cum ai zis tu cu diverse chestii a spus gata e o chestie mai mult psihic si vointa

| bogdan1004 a răspuns:

Unchiul meu s-a lasat astfel:in buzunar avea de obicei pachetul de tigari si in loc sa mai puna pachetul de tigari punea bomboane mentolate cand vroia sa fumeze isi lua o bomboana si tot asa si de un an cu bomboanele astea nu mai fumeaza, sti cum se zice Incercarea moarte n-are

| Ditto a răspuns:

Cred ca ai nevoie de o motivatie serioasabig grin spre exemplu: gandeste-te ca daca nu renunti acum vei fii singur; fara prieteni. toti te vor abandona (ar fi cam imposibil sa te parasesca toti doar pentru ca fumezi---dar gandeste asalaughing)... Daca nu o faci pentru tine puneti in minte sa o faci pentru cineva dragbig grin...

| hitman112 explică (pentru Ditto):

Fratele meu a spus ca imi da toti bani cara i-am dat pe tigar pana acum daca ma las.laughing

| Ditto a răspuns (pentru hitman112):

Ooohlaughing..atunci renunta..cred ca ai investit deja suficiente "miliarde" ca sa traiesti binelaughing..eu in locul tau as face-orolling on the floor..nici acest gand nu te abtine de la fumat?

| Ditto a răspuns (pentru hitman112):

Nu scuze
Una este sa fi judecat si alta sa judeci
Daca nu ai reusit sa renunti nici cu acest gand; nu stiu ce sa zic..nu am fumat niciodata dar ca sa fac o comparatie:fumatul e "obsedant" pentru tine asa cum filmele koreene sunt "o obsesie" pentru mine... daca m-as uita la un episod intr-o kdrama as inebuni( as rezista totusi dar mi-ar fi tare dor de elelaughing).dar e mult mai greu cu ceva de "consumi".m-ai ales ca in anturajul tau sau in "viata ta sa mai stai cu niste fumatori "prin zona""..Scuza-ma ca nu te pot ajuta dar cel putin te intelesgbig grin

| Ditto a răspuns (pentru Ditto):

Daca nu m-as uita macar la un episod pe zi as inebuni**

| Azre a răspuns:

Gasesti o femeie care sa te bata la cap si o sa te lasi asa am patit eu laughing de 3 ani de cand sunt cu prietena mea n-am mai pus tigara in gura! si fumama de la 13 ani si acu am 24!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru tine, fumatul a devenit o rutina, nu-i asa? Adica o faci mai mult din plictiseala? In cazul asta, o idee ar fi sa-ti ocupi timpul liber cu orice altceva decat tigara. Cel mai important e sa ai vointa. Dovedeste-ti tie insuti ca poti, si ca nu esti doar un las. Apoi, gandeste-te: ce e mai important, sanatatea sau aceasta dependenta diabolica?

| hitman112 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca tu nu esti fumator. Eu sunt dependent de tigarasad Orice lucrez tot cu tigara in gura sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru hitman112):

Nu, nu fumez. Dar am dat acele sfaturi din experienta proprie. Mi se pare un lucru bun daca mai ai speranta. happy

| hitman112 explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca ai fumat candva? E mult mai usor sa privesti lucrurile din afara lor decat sa fi implicat. Vointa am, problema e ca mai locuiesc cu 3 persoane toti fumatori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru hitman112):

Nu am fumat (la cei 13 ani ai mei ar fi culmea), dar am trecut prin situatii extrem de asemanatoare si stiu cum e.

| hitman112 explică (pentru anonim_4396):

Aha... mersi ca esti dragut/a dar nu ai cum sa ma intelegi.

| HDeNiSaR a răspuns:

Eu o să-ţi dau un sfat pe baza Bibliei! Îţi convine, nu-ţi convine e cel mai bun sfat pe care ţi-l pot da...happy happy happy

Pentru început aş dori să te salut cu textul din Proverbele 24:16 în care se arată că "cel drept, chiar dacă v-a cădea de şapte ori se v-a ridica"...

Deci chiar dacă ai încercat şi uneori ai recidivat nu lăsa garda jos bazându-te pe "nu pot " pentru că cuvintele astea nu există...Bineînţeles ai nevoie de o doză mare de voinţă şi ambiţie şi să te rogi la Dumnezeu pentru că te v-a ajuta...
1) evită tentaţiile
2) nu căuta scuze de genu: Mai fumez o singură dată! pentru că aşa nu vei reuşi...
3)când simţi nevoia să fumezi, caută alte activităţii care te vor face să uiţi...
şi ceea ce este cel mai important convinge-te pe tine că vrei să renunţi la fumat...

Şi astfel la urmă să poţi spune ca Apostolul Pavel : " Eu nu alerg la întâmplare... ci îmi dirijez loviturile ca să nu lovesc în vânt"...

Succes! happy

| my23ro a răspuns:

Nu stiu din ce oras esti dar iti pot spune ca in Timisoara la Spitalul de boli infectioase Victor Babes exista un Centru de Consiliere pentru persoanele care doresc sa renunte la fumat.
Platesti o taxa de 100 de lei, primesti analizele gratuite si timp de trei luni medicamentatie gratuita.
Au doua feluri de medicamente, care in mod normal nu le poti cumpara de la farmacie fara reteta si daca ai putea ar costa cam 250 de lei pe luna.
Toti prietenii mei care au recurs la metoda asta au reusit fara nici un fel de probleme sa se lase de fumat.
Mai stiu ca anul trecut exista un astfel de centru si in Ploiesti, asta ma face sa ma gandesc ca exista in majoritatea oraselor din tara pentru ca este un fel de program facut de guvern.
Bafta.

| Alina_Aniella_1970 a răspuns:

Buna :*. Ai putea sa te lasi de fumat sa iti gasesti o ocupatie ceva care sa te faca sa uiti. Sau inainte de asta gandeste-te ca iti faci rau singur/a. In a doilea rand consumi o groaza de bani si in al treilea rand tusesti si mirosi la orice ocazie. Cum ziceam o ocupatie, sau pur si simplu nu iti trebuie o ocupatie, ci doar vointa. Si eu cred ca daca ai vointa si zici: GATA DE AZI NUMAI FUMEZ! Cred ca va functiona! Numai bine!

| ur2sw33t2b4g10 a răspuns:

Eu fumez de 13 ani si am renuntat la ideea de "a ma lasa de fumat", dar am reusit sa fumez doar tigara electronica. Nu mai miroase urat, fumez mult mai putin, nu mai deranjez lumea din jur. Doar beneficii. Recomand.

P.S. tigara electronica folosesc lichidul cu nicotina medie ( 12 mg )

| hitman112 explică (pentru ur2sw33t2b4g10):

Eu fumez doar de 6 ani si inca mai am speranta.

| ur2sw33t2b4g10 a răspuns (pentru hitman112):

Totusi sper sa reusesti. Eu nu vreau sa ma las. Doar sa fumez " mai sanatos ". Si electronica ma ajuta momentan tongue

| Leryyy a răspuns:

Frate astia de mai jos au dreptate cu vointa daca nu merge stiu un leac babaesclaughing dar nu l-am incercat...ia o tigare inmoaio in lapte las-o sa usuce fumeazo chiar daca are cel ma rau gust pana la cap si cand o sa mai incerci altele normale o si ti se para dezgustato ca o sa aiba acelasi gust

| andyvlad a răspuns:

Zic asa:sa te gandesti cati bani consumi cu ele si asa iti zic ca un pic, un pic. in caz de nu merge iti recomand urmatoarea:''cunosc pe cineva si acel (personaj) cand vedea tigari si vroia sa fumeze el le rupea! ps. sa speram ca va functiona! sucessss!

| Miu_Viorel_1973 a răspuns:

Doresti sa scapi de fumat si nu stii cum?
Vino pe StopFumatul.ro si
beneficiezi de un grup interactiv de sprijin care
te va ajuta sa renunti intr-un mod usor, placut
si alaturi de prieteni care au trecut prin ce
simti tu si pe care poti conta.Intra pe forum:
http://www.stop-fumatul.ro/forum/ si te vei
convinge.
Viorel.