| Xfactor_2745 a întrebat:

Am o mica mare problema. De o luna am decis sa slabesc ( am pus vreo 4 kg pe mine de la Craciun), asa ca am mers la sala si am inceput sa mananc mai putin, insa nu vad niciun rezultat. Stiu ca poate o luna de sala nu e suficienta dar ma asteptam sa slabesc macar 500-700 grame, insa nimic. Ce ma sfatuiti sa mananc? ( nu imi dati meniuri fancy ca nu tolerez orice mancare) FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

Nu e neaparat sa mananci 5-6. Ideea e sa mananci putin si des, la 2-4 ore. Sa stii ca poti salbii in o luna, in 2 luni sau in 3 saptamani. Nu seamana nici un om cu altul, fiecare are metabolismul lui.

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Xfactor_2745 explică (pentru bursuc001):

Sunt baiat, am 17 ani, inaltime 174 si 80 de kg. Dar nu cred ca se pune problema sa nu am nevoie sa slabesc pentru ca burta mea e destul de mare + am si fata grasa.

| bursuc001 a răspuns (pentru Xfactor_2745):

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12-13 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 13 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Multă sănătate.

| Xfactor_2745 explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult.Am sa tin conte de sfaturile tale.

| Xfactor_2745 explică (pentru Xfactor_2745):

*cont happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Xfactor_2745):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| Xfactor_2745 explică (pentru bursuc001):

Hey ti am trimis un mesaj poti sa mi raspunzi la el? happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Xfactor_2745):

Sorry, dar NU am primit nici un mesaj de la tine sad
Mai retrimite-l încă o dată.

| Xfactor_2745 explică (pentru bursuc001):

L am trimis din nou, sper ca l ai primit.

| Vladut650 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa mananci putin si rar. Trebuie sa mananci 5-6 mese pe zi putin si des, la 2-4 ore. Elimina carbohidratii din alimentatie.
Carbohidrati = Cartofi/Paste/Orez/Paine etc...
Si mananca mai mult proteine.
Proteine = Carne/Lapte/Branza/Oua. Bazeazate pe carne de Pui/Curcan la Gratar/Cuptor. Iar ca antrenament fa mult cardio (Alergare)

| Xfactor_2745 explică (pentru Vladut650):

In ceea ce priveste antrenamentul fac cardio (ard cam 500- 600 calorii) insa nu pot manca de 5-6 ori pe zi (din anumite motive). Am sa tin cont si de sfatul cu eliminarea carbohidratilor ( paine oricum nu mamanc, dar nu stiam de orez ), iar daca peste o luna tot nu slabesc ma voi duce la un nutritionsit. Oricum mesri mult.

| Vladut650 a răspuns (pentru Xfactor_2745):

Nu e neaparat sa mananci 5-6. Ideea e sa mananci putin si des, la 2-4 ore. Sa stii ca poti salbii in o luna, in 2 luni sau in 3 saptamani. Nu seamana nici un om cu altul, fiecare are metabolismul lui.