| rxoel a întrebat:

Buna! Cum as putea sa mananc macar 100 de grame de proteina pe zi? Sunt fata si de aproape o luna merg la sala cam de 4 ori pe saptamana, iar pudra proteica, batoanele si iaurturile proteice sunt cam scumpe. Liceul ma incurca foarte tare, la modul ca nu reusesc sa imi iau mancare care are suficienta proteina. Niste idei? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GabehAle a răspuns:

O idee ar fi sa iti pregatesti un lunch box pentru liceu, cu o seara inainte. Ceva retete simplute, din ingrediente bogate in nutrienti, dar sa fie ceva "compact", adica nu mergi cu o caserola de sarmale. laughing Stiu ca soia este foarte bogata in proteine, dar in exces are efecte negative asupra sistemului endocrin (hormoni). Aveam un coleg la facultate care facea asta zi de zi. Nu manca tot intr-o pauza, pentru ca nu avea timp, dar o zi intreaga cat era la cursuri apuca sa consume ce avea el pregatit.
Avantajul la asta e ca pe langa dieta, iti dezvolti destul de mult si disciplina. Plus ca nu mai bagi covrigi sau junk food in pauze.