| Kosmin19 a întrebat:

Am o nelamurire daca ma apuc de sala la ce ma ajuta in afara ca pun masa musculara pe mine, ma ajuta si in a creste ma refer in, inaltime. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Mai puțin la creștere, dar pentru masa musculară e bună sala dar să fie natural fără proteine suplimente și alte tâmpenii

| DDDonald a răspuns:

Depinde ce fel de exercitii faci...eu sunt in clasa a 11-a si fac sala din clasa a 6-a iar dintr-a 8-a nu am mai crescut ..am ramas la 1.76..depinde ce varsta ai.din cate stiu nu este indicat sa te apuci mai repede de 18 ani.happy

| Kosmin19 explică (pentru DDDonald):

Pai eu am 16 ani happy

| DDDonald a răspuns (pentru Kosmin19):

Decizia o iei tu.mie sincer nu imi pare rau ca m-am apucat asa devreme.Un sfat : Nu te astepta la schimbari mari intr-un timp scurt! Vad multi adolescenti la sala care isi fac abonament nelimitat si vin 2 3 luni.iar apoi se lasa deoarece nu au rezultatele pe care le asteapta ei..Eu am abonament de 12 sedinte lunar si e ok..Inca un sfat : la inceput toti sunt entuziasmati si se tin dar dupa un timp(cateva luni) ai un fel de cadere si nu ai chef deloc de sala ..atunci chiar nu trebuie sa te dai batut si sa iesi din casa.laughing Datorita unei asemenea,, caderi'' am facut la un moment dat o pauza de 4 luni si imi pare foarte rau..vezi sa te dai pe langa altii mai experimentati din sala pentru a-ti arata cum se executa corect miscarile. insista pe incalzire etc..Succes!

| DDDonald a răspuns (pentru Kosmin19):

Apropo...e foarte probabil sa iti diminueze din crestere asa ca ai grija ..eu nu stiam acest lucru cand m-am apucat.

| Kosmin19 explică (pentru DDDonald):

Mersi mult pentru sfaturi.

| DDDonald a răspuns (pentru Kosmin19):

Cu placere.o seara buna!

| Lorenaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu nu te ajuta. Adica depinde si de ce varsta ai... Normal c-am dupa 14 ani ar fi normal sa te apuci.