| publicname a întrebat:

Baiat.Am 15 ani. Vreau sa ma apuc sa fac sala si inot (o zi inot, o zi sala). In 5 luni voi mai creste in inaltime si in masa musculara daca fac asta (acum am 1, 72)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

Mah, daca ai 15 ani si daca o sa poti sa faci fata sala si inot esti om mare. Sfatul meu ar fi ca sa te duci la inot cativa ani, si dupa poti incepe si sala, o iti creasca si masa musculara de la inot ( un pic mai greu) dar la 15 ani nu este indicata sala, inca nu ai oasele tari (o sa ai probleme la incheieturi) si cel mai rau poti avea probleme cu coloana, inca nu este destul de dura. Poti incerca si sala si inot dar o sa vezi ca nu te tine (te duci la sala si stai juma` de ora sau te dusi la inot si dupa 10 bazine esti mort).

| peanut a răspuns:

Nu-i nicio problema, dar ai grija cu supraantrenamentul.

Cum adica daca faci o zi inot o zi sala esti om mare? Ce-i asa de greu? Pe baza ideei de "tu stai in casa, miscarea multa face rau" s-a ingrasat toata lumea. Si daca face febra musculara ce? Daca faci febra inseamna ca te-ai antrenat bine (atentie, nu si viceversa). Se duce si ea repede.

| alex2009 a răspuns:

Trebuie sa faci acest lucru organizat si sa nu te epuizezi pana cazi jos din puct de vedere muscular cresti sigur

| daniDeeDee a răspuns:

Te faci giugiuc.hee hee vorbesc serios! Du-te...

| Paris a răspuns:

EDa, cu siguranta vei creste. Insa nu este bine nici sa iti soliciti corpul atat de tare din prima. Incepe usurel, o zi sala, 2 zile pauza, apoi inot. Abia dupa vreo 2 3 saptamani, sa incepi programul acela pe care ti-l doresti. Oricum, atunci cand mergi la sala, sa ceri ajutorul instructorului, el iti va spune cel mai bine care este programul potrivit pentru dorintele tale. te pup

| publicname explică:

Ma refeream luni ma duc o ora la sala, marti o ora la intor, miercuri o ora la sala si etc. mie cel putin nu imi suna prea solicitant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este prea mult, la 3 zile sala si inot, ai sa faci febra musculara si nu este bine, si efortul este prea mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu fac si sala si inot dar am inceput doar cu sala primele cateva luni apoi am inceput si inotul. La sala te sfatuiesc sa nu faci cu greutati mari in special cele care iti solicita coloana poti avea probleme si sa-ti opreasca cresterea. Nu e mai important sa faci cu o greutate mai mare pe cat e de important sa le faci corect si rezultatele nu o sa lipseasca. Deci repetari mai multe cu o greutate mai mica asta cel putin pana mai cresti apoi poti sa incepi sa foloseti greutati mai mari. Cat depsre into parerea mea e ca e cel mai benefic sport din cate exista. Eu zic totusi daca te apuci de amandoua ia si un supliment care sa-ti dea energie si sa ajute la regenerarea mushciului si pe cat se poate naturale decat sa iei prostii mai bine nu iei. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei parerea mea e sa faci alceva du-te la sala in fiecare zi in afara de weekens(ai nevoie de pauza 2 zile) iar apoi dupa sala du-te la inot si relaxeazatewinkingwinking e cel mai bine eu am tot 15 ani si crede-ma acum nu fac decat sala si tenis dar vara dupa un antrenament la sala inotul e perfectwinking cat despre crestere o sa cresti stai linistit eu fac de un an si ceva sala si cresc fara probleme... dar ai grija la inceput nu ridica mult incepe usor si creste greutatea cu fiecare saptamana asa corpul o sa se dezvolte treptat si nu o sa ai probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la 18 ani tot cresti, ai timp fiule happy daca nu, apucate de la 17 ani jumah'. Plus cah o alimentatieh sanatoasah sporeste corpu' in multe dintre lucrurile care vrei uh sa le faci, cum ar fi ==, la fel am 15 ani si 1, 77 happy Fi tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci si sala si inot in aceeasi zi cu pauza de vreo 4 ore intre ele si in 2 luni vei fi foarte multumit de ceea ce ai realizat...la inceput e mai greu dar te obisnuiesti...nu o sa iti para rau!

| Marwell a răspuns:

Da, te faci bine, si cresti si in inaltime deoarece o sa ai mult hormon de crestere in organism, uite aici program de antrenament pentru masa musculara :
http://wp.me/P3hgwB-2O