| laudima22 a întrebat:

Am o nelămurire, oricât aș mânca nu mă îngraș frate deloc. Nu știu ce se întâmplă. Am 23 ani 1.86 și aproape 70 de kg. Asta e dilema mea cea mai mare. Și nu îmi ziceți de masa musculară, ca nu prea îmi place să fac sală. Doamna doctor de familie a zis ca sunt foarte bine. Deci oricât aș mânca nu mă îngraș deloc și mă "frustrează" treaba asta. Și dacă e să mă îngraș puțin, mă îngraș doar la burtă, doar la burtă se vede că e mare, in rest atât.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca ai manca tu 3000-4000 de calorii pe zi.
Pune mana si numara cate calorii manaci sa vezi ca nu depasesti 1500-2000, atat cat sa te mentii la greutatea asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Cam asa e, el de fapt mananca in jur de 2200-2400 daca e barbat, si se mentine, nu arde 1800, e prea putin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Metabolism bun. Să fii bucuros pentru asta. La clinica Endo în 92 am avut colegi dr internare. Unul. mânca seara la spital cu aprobare, după masa de seară, cumpărate de el din oraș 7 ( șapte) prăjituri dulci. Apoi se culca. Dimineața nu se putea ridica din pat, căci peste noapte, corpul lui le ardea pe toate. inclusiv glicogenul din mușchii lui. Altă dnă mânca la prânz câteva linguri de supă din mîncarea spitalului. Poate cu cele câteva linguri de supă, mai înghițea câteva legume. Nu reușea să slăbească doar 50 de grame, și asta cu greu. Metabolism foarte lent. Tiroida și altele, la ambii. Așa că, fii bucuros că ești sănătos.

| Mosotti a răspuns:

Nu mananci kcal mai multe decat arzi. Nu exista sa nu te ingrasi.
Ia mananca dulciuri multe sa vezi cum iei!
Putin tot te ingrasi deci cand depasesti kcal iei ceva, si da, unii fac burta si in rest is mai subtirei, arata ca dracu.

Daca ai manca mai multe calorii, te-ai ingrasa mai tare la burta si nu e okey.
Deci daca te ingrasi o sa faci burta mare, vrei asa?

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau mi-as vedea de treaba.De la 25 in sus metabolismul isi tot incetineste functiile si vei pune inevitabil in greutate indiferent ca iti doresti aceste lucru sau nu, pana la 50-60 de ani.Sa vezi atunci distractie, in caz ca doctorul iti cere sa slabesti din motive de sanatate.laughing Bucura-te de corpul tau atletic cum e el acum.De fapt pretuieste-l si pentru cum a fost si cum va fi, altul nu mai primesti.

| Hyperion7 a răspuns:

Hai sa îți spun un secret: Mulțumește-te cu ce ești si cu ce ai! Alții ar vrea sa fie slabi,însă nu pot din cauza problemelor de sănătate,alții ar vrea sa fie mai înalți,însă nu au genele de așa natură, alții vor sa se îngrașe, alții vor sa aibă nu știu ce.
In viața omul nu e mulțumit cu nimic și la urma pierde tot, din păcate.

Lăsând mica mea morală la o parte, ce-ar fi sa citești ce scrie aici? Poate așa afli de ce nu te îngrași
https://tonusapp.com/eu-ce-tip-de-corp-am/

Din cate spui tu, eu zic că faci parte din categoria oamenilor cu trup ectomorfic.
Cheers!thumbs up

| Sekim a răspuns:

Hmm, mănânci suficient și totuși nu te îngrași, buna poveste, o încadrăm la SciFi. Pe scurt, nu mănânci suficient. Motivul pentru care tu nu te îngrași este faptul că tu consideri că mănânci suficient, dar nu e așa sau daca e așa, nu e la fel în fiecare zi. Degeaba mănânci azi și ești în surplus sa zicem 200 kcal daca următoarele zile ești în deficit și ai echilibrat balanta. Pe langa chestia asta, nu e chiar atât de ușor să te îngrași ( vorbind despre cat mănânci și timp ). Daca corpul tau consuma sa spunem 2000 kcal zilnic și tu mănânci 2250 zilnic, adică ești în surplus caloric cu 250/zi, o sa pui 1 kg in aproximativ 30 de zile. Ținând cont că 1 kg de grăsime are intre 7000-8000 kcal, faci tu calcule sa vezi cat de greu o sa te îngrași. Cât despre faza cu sala, daca ești în surplus caloric simplu o sa pui doar grăsime și nu cred că vrei sa fii gras la propriu.

| Mosotti a răspuns (pentru Sekim):

Daca e sub greutatea normala, si daca pune grasime e bine, grasimea da si ea forma corpului dar pana sa depasesti greutatea ideala.
Dar depinde, sunt unii care nu asimileaza tot, si daca mananca 5000 kcal se pune ca si cum ar manca 2000, dar nu e el in caz, ca a zis ca daca se pune ceva se mareste burta, deci ai dreptate, nu mananca suficient de multe calorii.

| Drake21 a răspuns:

rolling on the floor))))) daca nu faci sala ce vrei sa creasca nu burta? Obligatoriu sala proteine creatina (primavara bagi si 5g stero doar 1/2luni) si manancat dublu

| Mosotti a răspuns (pentru Drake21):

La el nu e bine ca are tip de ingrasare mar ca la barbati si face burta mai mult.
La mine e tip para ca la femei, eu pun uniform peste tot, nu fac burta.
Asa ca pana la greutatea ideala grasimea imi dadea ok forma corpului, doar cand depaseam greutatea ideala incepea sa se vada aiurea.
Nu era nevoie sa fac sala, cand eram prea slab aratam mai nasol, dupa aia eram mai legat si aratam mai bine.

La el e mai complicat daca face burta si in rest e subtire, e nasolie.

| vodami92 a răspuns:

Fii bucuros ca esti slab! altii nu au sansa asta! si oricum sunt si persoane sa stii care vor sa puna pe ele ca nu au fost grasi sau grase toata viata!

| katin a răspuns:

Esti fata? La 70 de kg si varsta ta, e chiar foarte bine. Cat vrei sa te faci? Daca ai fi mai scunda ar trebui sa slabesti.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Dacă vrei sa te ingrasi trebuie sa te afli în surplus kaloric,mai exact trebuie sa mănânci mai multe kalorii decât consumi, citește pe eticheta alimentelor cate kaloriile conțin acele alimente, dacă ai un smart watch sau o brățară inteligenta, daca nu descarcă o aplicatie de fitness sau contor de pasi din magazin play vezi ca acolo îți scrie câte kalorii arzi, compară kaloriile pe care le arzi cu cele pe care le consumi și trebuie sa ți iasă ca ai mâncat mai multe kalorii decât ai ars

| Mosotti a răspuns (pentru CLaludiu1234):

La el nu merge ca-i creste burta, in rest ramane tot slab, e nasolie.

| Tekken33 a răspuns:

E posibil sa te confrunți cu hipertiroidism