| AAAAAAAAnamari12 a întrebat:

Hey tpuuuuuu, am o problema, prietena mea cea mai buna a murit acum 2 luni, de atunci mănânc super putin spre deloc, si mănânc de ex intr o zi: un baton de ciocolată ca altfel mi se face rau si un fruct ceva, si cam atat, uneori si un sandwich, sport nu prea fac, dar ma plimb cred ca cate o jumate de ora pe zi pe jos, faza e că eu ma tot ingras, si nu inteleg de ce, de mâncat nu prea mănânc, ca daca mănânc mai mult de atât vomit, si pastile nu iau ca mi se face mai rau, sport fac ceva, la doctorul de familie am fost si mi-a zis ca sunt ok, si mna nici nu pot sa zic ca e masa musculara sau altceva, ca am ditamai burta si coapsele. Mama imi zice ca mna, imi cresc sânii sau fundulhappy dar nu, sunt la felhappy scuzați faptul că nu prea stiu sa ma exprimhappy dar mna, sunt foarte speriata, imi tot apar vergeturi pe coapse si pe fund... dacă conteaza am 13 ani, 1.59 si vreo 59kg
Multumesc

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai multa apa si mai putin dulce, grasimi.

| Violleta2022 a răspuns:

Sincere condoleante pentru pierderea prietenei tale.
Evident ca ai fost afectata de pierderea ei, este perfect normal
sa suferi dupa cineva drag pe care l-ai pierdut... dar faptul ca acum alegi sa mananci porcarii in loc de mancare sanatoasa, nu se justifica cu nimic si mai mult, iti va afecta si mai mult starea de sanatate, fiindca nu vei slabi, ci vei stagna.
Aparitia vergeturilor la 13 ani spun multe: ca esti supra-ponderala (grasa) ceea ce confirma de altfel si cele 10kg peste greutatea normala.
La 1.59m ar trebui sa ai maxim 49 kg.
Nu ti-ar strica sa pui mana serios sa faci un sport, sau sa faci acasa aerobic, zumba sau orice dans care sa te stoarca, ca sa poti sa dai jos si sa nu se mai formeze alte vergeturi.
Vergeturile sunt CRAPATURI ale pielii, care se formeaza pe un testut plin de grasime. O piele odata crapata/rupta nu se mai poate lipii la loc, ca atare vei ramane cu ele ppe veci.
Ideea este sa faci ceva acum, ca sa nu mai apara altele, fiindca esti mult prea mica sa ai un corp brazdat de vergeturi, ca o femeie dupa nastere, sau o batrana.

| ShaOfHatred a răspuns:

Știu cum e... Am pățit și eu cam în jurul aceleiași vârste. Fii puternică și focusează-te pe tine. Încearcă să-ți faci un regim alimentar și să te ții de el. Crești ușor-ușor caloriile și faci sport (embrace the iron my girl). Te îngrași pentru că, corpul în lipsa unei diete ok, face ce poate să rețină orice calorie îi dai. O să vezi că dacă îți faci un regim alimentar cum trebuie, o să te mai îngrași puțin (nu e panică), apoi o să stagnezi cu greutatea, dar o să vezi că prin sport, corpul tău se schimbă în bine chiar sub ochii tăi.
Ai grijă de tine și capul sus.