| VasileBozzs a întrebat:

Am o problema, acum o saptamana
a inceput sa ma doara o masea plombata si am fost la dentist, mi-a scos plomba, mi-a curatat si mi-a spus ca am puroi si m-a programat peste o saptamana iar, ieri (Luni) am fost la dentist si mi-a pus un medicament si o plomba provizorie si a spus ca ma va durea, cam cat timp? Si ce medicamente sa iau sa nu ma mai doara maseaua pana ma duc iar la dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil nervul s-a stricat si se va scoate.
Medicamentul "lucreaza" cca. o saptamana si in maxim 2 saptamani se va scoate (obligatoriu! ), dupa care se va pune plomba definitiva.
Durerea va trece treptat in 2-3 zile. Daca nu esti atent la ea, trece si mai repede, nici nu vei observa.winking

3 răspunsuri:
| lorena66 a răspuns:

Nurofen. Este si pentru Adulți, cat si pentru copii. Bine, ca scrie vârsta pe ambalaj. Deși eu am trecut prin ce treci tu. Nu e nu stiu ce durere, calm. Poti lua un nuforen pe zi si nu mai simti durerea. Dar ai grija sa nu ai probleme cu stomacul si sa nu iei in exces.

Sau ai putea sa nu iei pastile si sa lasi durerea sa treacă de la sine.
Multă sănătate!

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Acum 1 luna am avut ceva asemanator. Simteam ca mi se mișca plomba si ma durea puțin și am fost sa o schimbe. După 2 săptămâni de la schimbarea plombei iar simteam ca se mișca ma durea și mai tare dar suportabil. Am fost la radiografie și a rezultat ca aveam puroi. Eu la măseaua respectiva am nervul scos. Mi-a dat antibiotic 5 zile (+Nurofen Express Forte) și după finalizarea tratamentului nu mai aveam acea senzație ca se mișca plomba. Practic puroiul mi-a dat acea impresie. Nu lua antibiotic de capul tău mai ales acum in aceasta perioada dar poți aduce in discuție asta cu medicul dentist. Dacă crezi ca Nurofen e prea slab pentru tine, poți încerca Ketonal Duo. Multă sănătate!

| Alexandra_Daniela_1996 a răspuns:

Poți lua nurofen pentru durere. Daca nu te lasă durerea intrebi la farmacie ca sa îți recomande un medicament mai bun.
Nu stiu exact cât o sa te mai doară încearcă cu cât posibil sa nu atingi cu mancare zona sau cu băuturi reci/fierbinti.
Toate cele bune?