| utilizatorionut a întrebat:

Am o problema, am 15 ani si de vreo luna ma doare genunchiul stang cu 5 cm mai jos de rotula, ma doare osul, si de 2 zile a inceput sa ma doara si genunhiul drept tot in aceeasi zona (zona infrapatelara), va rog sa imi spuneti care ar putea fi cauza acestei probleme, ma supara foarte rau cand ma ridic din pat, cand merg cu bicicleta, cand alerg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| damy95gl a răspuns:

Cel mai sigur este sa mergi la ortoped pentru a vedea care este problema! Ai putea sa incerci o orteza pentru genunchi ca aceasta: http://cronomed.ro/orteze/240-orteza-de-genunchi-ajustabila-mobila.html. Poate ai suprasolicitat genunchiul in acea zona si reflecta durerea putin mai jos. Am avut o problema similara la mana, osul fiind foarte putin deplasat. Cu toate acestea, recomand o vizita la ortoped. Multa sanatate!

| utilizatorionut explică (pentru damy95gl):

S-ar putea sa fie si de la crestere, pentru ca am auzit ca te dor genunchii si oasele in general in perioada cresterii, poate fi si de la fotbal, pentru ca joc cam mult, o sa fac totusi o vizita la doctor sa vad cum sta treaba. Multumesc!