| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am 18 ani, aproape 19 si am dantura destul de distrusa. Fumez de la 12 ani si sincer nu prea ma spal pe dinti fiindca cand o fac, ma dor dintii si nu la mult timp. Incepe cate un dinte sau o masea sa se sfarame, sparga etc. Nu stiu ce sa mai fac. La dentist nu pot merge.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Puntea poate rezista intre 10 si o viata intreaga daca nu bei mult alcool si eviti tigara. Igiena corespunzatoare si vizita la dentist din 6 in 6 luni. Iar implantul e mai scump dar mai durabil.
https://m.youtube.com/watch?v=3C4WXuyVJ_E

https://m.youtube.com/watch?v=IlfByJ1oToY

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ti.ai nenorocit viata. Daca nu pleci din tara sa strangi 10.000€ pentru remedieri ramai blestemat/a tutunului

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Si care ar fi solutia? Sa-mi schimbi toata dantura? Sau?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa iti remedieze prin punte sau implanturi. Puntea dentara e mai ieftina.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Si care ar fi cea mai de durata, care sa arate mai bine si sa fie folositoare? Pe scurt care e mai buna?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Puntea poate rezista intre 10 si o viata intreaga daca nu bei mult alcool si eviti tigara. Igiena corespunzatoare si vizita la dentist din 6 in 6 luni. Iar implantul e mai scump dar mai durabil.
https://m.youtube.com/watch?v=3C4WXuyVJ_E

https://m.youtube.com/watch?v=IlfByJ1oToY

| Violleta2022 a răspuns:

De ec nu poti merge la dentist?
Nu te gandesti ca risti sa ramai fara dinti in gura la 20 de ani?
Lasa naibii tigarile alea ca nu doar dintii ti i-a stricat si plamanii!
Mergi si fa-ti o radiografie pulmonara sa vezi cat de afectati sunt, ca-i imposibil sa fie sanatosi, cand nici nu erau plamanii inca dezvoltati si tu bagai atatea toxine in tine.

| Celcestietot a răspuns:

Cred că ai carii în toți dinții. Dentistul ar fi cea mai bună soluție, alta nu este.

| Donsavas a răspuns:

Renunta la fumat ca ti nenoroceste dantura!

| Roxymanea a răspuns:

Poți schimba pasta de dinti cu una naturala poate asta te ajută