| Ada477 a întrebat:

Am o problema. Am făcut o miscare brusca cu capul pentru că era să îmi cadă telefonul jos și când am tresărit mi-a pocnit ceva la zdreava gâtului, sub ureche. E posibil să îmi fi rupt ceva în interior?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este poreclita "Palma Sfintilor" (atentionare divina) si se intampla cand vorbesti la telefon si te intorci brusc (din gat).
Este foarte periculos sa vorbesti pe strada, fiindca iti distrage atentia, iar la o asemenea miscare brusca iti poti pierde echilibrul si poti fi calcat de vreo masina!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Ada477):

Cum amzis: a fost o "avertizare". Data viitoare poate fi accidentare, chiar grava!
Lasa telefonul cand esti pe strada sau opreste-te intr-un loc ferit, daca trebuie sa vorbesti!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Ada477):

Fa usoare miscari a capului si gatului.
Intai intoarceri stanga-dreapta, dupa care basculare stanga-dreapts si fata-spate, urmat de rotirea capului stanga-dreapta.
Fiecare pereche de miscari faci de 5-6 ori, dupa care continui cu urmatoarea pereche de miscare.
La sfarsit, durerea va trece.
Nu-ti forta gatul cel putin 1-2 zile!
Dormi pe perna mare, moale.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Nu s-a rupt nimic, ca erai lesinata sau moarta daca se rupea.
Mai bine nu mai pierzi noptile pe internet, ca esti atat de obosita, ca scapi totul din mana.
Este 1 jumate noaptea si tu esti pe internet, punandu-ti sanatatea sub risc, fiindca creierul tau nu mai primeste
Serotonina si melatonina, hormonii care se produc NUMAI cand dormim intre orele 10 seara si 2 noaptea.
Este 1.30 noaptea si tu est online... Cum dumnezeu sa nu te imbolnavesti, cand nu lasi corpul si creierul sa se refaca si sa produca hormonii de care are nevoie?

| LeCaras a răspuns (pentru Violleta2022):

Si tu de ce nu dormi vtm?

| Violleta2022 a răspuns (pentru LeCaras):

Fiindca sunt cu 9 ore inaintea Romaniei si aici este zi cand in Romania este noapte. Eu sunt schimbul de noapte pe TPU laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Ada477):

Incearca sa te culci foarte devreme, ca starea ta de sanatate sa se imbunatateasca, fiindca lipsa serotoninei si a melatoninei pe termen lung, declanseaza boli ca: depresia, anxietatea, atacurile de panica, paranoia, schitofrenia samd.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Ada477):

Cand esti ipohondra cum esti tu, ar trebui sa mori de frica la gandul ca te poti imbolnavii grav, daca nu dormi la ora 10 seara si ai schimba imediat ora de dormit.
De altfel este usor sa faci acest lucru daca iti impui sa lasi naibii teelfonul noaptea care iti suparsolicita ochii si creirul.
De ce estia cum pe telefon?
Este vital sa intelegi ca telefonul ala iti distruge sanatatea!
Du-l naibii la bucatarie si lasa-l acolo pana dimineata.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Ada477):

Ba poti, dar nu vrei.
Pur si simplu se inchid si se pun in bucatarie la 10 seara.
Este simplu ca buna ziua!

| johnnny123 a răspuns:

Tu la fiecare miscare pe care o faci te temi ca ti-ai rupt ceva in interior? Nu de alta, dar ai mai pus vreo zece intrebari din astea.

Eu zic sa ai grija. Incearca sa stai tot timpul perfect nemiscata.

Răspuns utilizator avertizat
| LeCaras a răspuns:

In cel mai rau caz se usuca si cade. E totul ok