| Florin_George_1994 a întrebat:

Am o problema care ma deranjeaza cam rau in ultima perioada.
Unghia de la degetul mare de la ambele picioare imi creste in carne, iar apoi si umfla si ma doare foarte rau atunci cand apas usor pe zona afectata. Am vazut la spital pe cineva cu aceeasi problema si s-a operat. Acum nu mai are probleme. Eu nu prea as vrea sa ma operez fiindca am servici si nu vreau sa imi pierd locul de munca. Ce recomandari imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Am avut si eu, dar nu stiu cat de grava e a ta in comparatie cu a mea.
Am luat o foarfeca si am taiat unghia pe margine, pe marginea unde intra in carne, pana la capat, apoi am scos tot coltul.

Deci, am taiat din varful unghiei pana catre radacina.
Nu trebuie sa te operezi, zic eu.
A mai avut un prieten problema asta si bunica lui s-a gandit sa mearga la spital cu el, dar i-am scos eu coltul, taindu-i unghia.

Nu stiu cat de grav este, repet, dar nu cred ca este nevoie de operatie.
Daca consideri ca ai nevoie de doctor, poti incerca, dar probabil nu e nevoie.

Bafta! ^_^

| anonimg a răspuns:

Se numeste uncghie incarnata. Uite aici niste remedii: http://www.sfatulmedicului.ro/......nate_11355
Dar poti sa iti faci rost si de o forfecuta micuta si ascutita si sa rezolvi problema cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la farmacie și cere un unguent ceva... Știu cazuri de genul, care au repetat de câteva ori pe zi masarea cu acel unguent pe rană și s-au vindecat.