| raynor009 a întrebat:

Am o problema ciudata, nu stiu sigur daca este o boala sau nu. Mi se intampla cateodata cand dorm sa imi deschid ochii iar corpul imi este complet paralizat. Nu pot vorbii, sau sa ma misc si am o senzatie de frica extraordinara. De obicei mi se intampla odata pe saptamana si dureaza c-am 1 minut sau doua. De cateva ori mi s-a intamplat sa am si halucinatii cu persoane pe care le-am cunoscut si care acum au decedat. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Nu e boala.
http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html
Paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca. Se intampla cand o persoana traverseaza doua stadii de trezire si somn, cand creierul se trezeste din starea de REM (rapid eye movement - miscare rapida a ochilor), dar corpul ramane in continuare nemiscat.
Practic mintea ta s-a trezit corpul nu. Am vazut si la tv emisiuni despre chestia asta, nu te panica, multi oameni patesc.

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

E o problema medicala clar.Vezi aici:

http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html

Multa sanatate :-bd

| Criterion a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?p=362231
Iti recomand cu putere, daca esti crestin ortodox sau catolic, sa discuti problema asta cu un preot duhovnic. Te va lumina in chestiunea asta. Tine-ne la curent cu evolutia lucrurilor!
S-auzim de bine!

| Astropuf a răspuns:

Ce vezi când atunci

| Tau_Afisul_1980 a răspuns:

Esti posedat(a)

| Criterion a răspuns (pentru Tau_Afisul_1980):

Nu glumi cu astfel de lucruri! Daca n-ai patit asa ceva, atunci ai minimum de reticenta in a cataloga pe cineva, mai ales ca nici nu se poate discuta de asa ceva in situatia lui raynor009.