| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat, am 17, in trecut am suferit de tulburări anxioase depresive cu atacuri de panică (noaptea), de câteva luni bune nu am mai simțit nimic legat de problema asta. De câteva seri când încerc sa adorm brusc începe sa mi bubuie inima, mi se face foarte frica, simt ca mi amorțește tot corpul brusc, aud un țiuit puternic in urechi, câteodată mai aud voci care ma strigă, oameni care imi țipă in ureche și mai am halucinații. Mi se întâmplă in fiecare noapte de cel puțin 20 de ori. Fiecare episod de genu durează foarte puțin, între 20-30 de secunde. Ce credeți ca ar putea fi? Am ajuns sa-mi fie frica sa mai dorm. Chiar și daca dorm in camera cu alte persoane mi se întâmplă la fel. Medicul meu psihiatru la care am tratat și anxietatea este in concediu. Poate aveți voi vreo idee dreapta ce poate fi și asa pot da un Search pe google ceva să găsesc ceva care ma poate ajuta pe termen scurt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută la tulburări de somn, halucinații hipnagogice.

12 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Nu il asculta pe BlackPearl1.
E doar un alt fanatic religios cu lipsa de personalitate.
Incearca pe forumuri in engleza.Ai sanse sa intalnesti oameni care trec prin aceeasi situatie si te pot sfatui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai merge la psihiatru ca te distruge cu tratamentele alea toxice. Mai bine la un preot sau fa-ti prieteni.

| Anoniiiiimm a răspuns (pentru anonim_4396):

La biserica nu prea merg iar, prieteni am destui.

| anonim_4396 explică (pentru Anoniiiiimm):

Socializeaza, fa-ti prietena, citeste. Nu merge la psihiatru, doar relaxeaza-te, fa ce-ti place.

| Ellzzz a răspuns:

Paralizie in somn poate fi

| Anoniiiiimm a răspuns (pentru Ellzzz):

Nu este paralizie in somn. O cunosc foarte bine. Mi se întâmpla doar când adorm pe spate. E mult mai diferit de paralizia in somn.

| Anoniiiiimm a răspuns (pentru Ellzzz):

Plus ca nici nu reușesc sa adorm ca sa mi se întâmple paralizia. Încerc sa adorm și pățesc tot ce am scris mai sus

| justme95 a răspuns:

Încearcă sa vorbești și cu alt medic. Ce medicamente ți s-au prescris?

| Anoniiiiimm a răspuns (pentru justme95):

Depakine, Zoloft și Setralin. Am oprit tratamentul de anul trecut din Octombrie fiindcă nu am mai avut probleme.

| justme95 a răspuns (pentru Anoniiiiimm):

Și cu medicul care s-a ocupat de tine ai vorbit despre asta? I-ai spus ca ai oprit tratamentul?

| Anoniiiiimm a răspuns (pentru justme95):

I am spus la momentul respectiv ca nu mai am simptome și am oprit tratamentul. Am mai avut câteva episoade de genu, dar foarte foarte rar dar, am trecut cu vederea. Am încercat sa tratez problema și fără tratament. Acum văd asta ca fiind singura soluție.

| justme95 a răspuns (pentru Anoniiiiimm):

De când au început problemele? Trebuie sa fie o cauza pentru tot.