| Chillcs a întrebat:

Luni m-am culcat pe la 4 dimineata si in jur de ora 8 m-am trezit.
Eu dorm cu picioarele la geam. Si cand sa ma trezesc, tot corpul mi-a fost paralizat, nu mai puteam sa ma misc si vedeam la geam o umbra foarte clara, exact ca o umbra lasata de un om pe asfalt. Dar aceasta era la geamul meu. Nu cred ca a fost vis fiindca intr-un vis, te lasi purtat de el, dar aici eram constient de ce se intampla si incercam sa scap dar eram paralizat. Si am mai mai vazut umbra si inainte dar era in vis. De aia zic ca pot sa fac diferenta dintre vis si asta. Totul a durat vreo 10 secunde bune, eu si acum cred ca aveam ochii deschisi cand s-a intamplat. Apoi s-a terminat brusc. Ce creti ca s-a intamplat?

Răspuns Câştigător
| TheBlueWolf a răspuns:

Terminati va rog din tot sufletul cu apelarea la divinitate sau alte imbecilitati tipice secolului 5 pentru a "rezolva" o problema sau descifra o enigma fie ea de natura personala sau universala.Ce ti s-a intamplat tie a fost Sleep Paralysis, un fenomen inca studiat insa se stie clar ca este vorba despre constienta in subconstient. Cu alte cuvinte visezi cu ochii deschisi avand in vedere ca toate functiile se canalizeaza pe neocortex. Este ceva mai mult sau mai putin normal, este in mare pondere inevitabil si se manifesta la diverse persoane destul de random. Si timpul se propaga altfel in vis, 10 secunde s-ar putea sa fi perceput tu.

5 răspunsuri:
| Miina a răspuns:

Buna.
Am patit si eu asa doar ca la mine umbra era pe tavan si nu puteam sa ma misc.
Am intrebat niste oameni mai in varsta ce ar fi putut fi si mi-au spus ca-s spirite rele, ceea ce eu nu prea cred in asa ceva..Nu stiu ce putea fi poate e doar imaginatiathinking!

| FemeiaPisică a răspuns:

Buna,

Cel mai bine este sa te descante cineva, de preferat un preot.
,, Sleep paralysis'' este intalnit la mai multi oameni din intreaga lume. Unii se trezesc ca aud zgomote in urechi si cand incearca sa se ridice raman paralizati.
Da cu aghiazma prin casa si in fiecare noapte sa iti faci rugaciunea.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Chilcs, deci eu nu cred in spirite sau altceva... iti aspun eu, cum te-ai culcat tu la 4 si te-ai trezit la 8, aveai ochii obositi si aveai vedenii...

| Raul_Cristian_1975 a răspuns:

Se numeste Sleep Paralysis, ai visat cu ochii deschisi, in unele cazuri vezi spirite si cele mai mari temeri ale tele