Întrebare recomandată | Just4Joker a întrebat:

Am o problema... cum scap de matreata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| IrinaIvashkov a răspuns:

Buna

Pe internet pe site`urile cu produse naturistice cauta sampon anti`matreata
Eo iti recomand un sampon numit,, Sampon cu Petrol", formula anti-matreata e super buna are o cutie verde se pot trata si noile geluri de la VICHi sunt foarte utilizate

Succes!

| Zangetsu a răspuns:

eu am fost la dermatolog pentru problema asta, si mi-a dat reteta pentru o crema care a fost facuta de la farmacie. m-am dat cu ea in cap, am lasat-o o zi si a doua zi m-am spalat bine pe cap si a disparut, sau a disparut dupa mai multe spalari.

| DidiChanx3 a răspuns:

hadandshorves sau cum se scrie e ft bun pentru matreata eu asta folosesc si nu am avut probleme cu matreata fundita puppy dog eyes

| OanaSimpluu a răspuns:

Samponul VicHi te scapa de ea! happy.

| Stitch92 a răspuns:

Si eu am patit la fel, dar mi-a spus doctora sa pun in apa de limbezire putin otet, daca esti sub dus iti opresti putina apa intr-un recipient si pui niste otet (parul nu o sa miroasa prea tare, sau prea mult) pentru mine functinoneaza, iti recomand sa faci la fel. Apropo sa faci asta de fiecare data cand te speli, eu fac la fel.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu dupa ce am vazut ca nu pot sa scap de matreata cu produse din comert am hotarat sa merg la medic.
Medicul mi-a dat un tratament natural pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Iti zic ca acest tratament de la Thursday Plantation a functionat extraordinar de bine ca sa scap de matreata, si acuma il folosesc pentru a mentine matreata sub control sa nu mai apara, plus ca imi controreaza excesul de sebum, si parul nu se mai ingrasa asa de tare.

| Just4Joker explică (pentru StamateAlina1987):

Eh, eu am scapat tunzandu-mi parul (aveam plete) si folosind Ilcapil, apoi Mediket Ictamo alaturi de niste solutii cutanate ce se aplica dupa spalare.
Oricum, multumesc pentru sfat.
Bineinteles, am vizitat dermatologul.

| AmericanStaffordshireTerrier a răspuns:

Numai raspunsuri de rahat.

Nu aveti toti acelasi scalp, e logic. Iar problema ta nu este una grava, posibil pubertatea si uscarea pielii din cauza unui sampon/gel de dus care usuca. Gasesti in farmacii tincturi pentru piele uscata, sunt cele de ulei de masline. Nu sunt scumpe 6 lei maxim. Ai sa vezi rezultatul. Dar daca nu ai timp si vrei sa faci un tratament lejer simplu. Dupa spalare o lingurita mica de ulei de masline masezi usor pielea capului dupa dus/baie parul sa fie putin umed, ai grija nu prea mult ulei pe par pentru ca o sa arati murdar si slinos. doar pielea capului masata cu buricele degetelor. Mult succes

| cladytza2000 a răspuns:

Sa te speli cu hedan soldar e foarte bun funditabig grin

| nicvamp a răspuns:

Cea mai usoara cale e sa freci bine cu unghiile cand iti pui sampon si cand clatesti campul(atat de tare incat sa te doara). Eu asa am facut si dupa o spalare(maxim 2) mi-a trecut.