| Beyourself1245 a întrebat:

Am o problema.
De două săptămâni simt uneori o senzație de greață după ce mănânc.
Am renunțat la alimente grase și uleioase. Prăjeli, oua, carne.
Senzația de greață nu este insuportabila. Recent am inceput să mănânc ciorbe cu carne și mă simt ok. Prima dată după apariția simptomelor când am incercat să mănânc o ciorba, am crezut că mor.
Alimentele ușoare le tolerez și nu mai fumez, rareori o țigară sau două. Doua zile n-am băgat o țigară in gura. Mă duce cu gândul că ar putea fi o indigestie sau ceva banal.
Rareori mai simt o senzație de 'nod in gat', dar asta se întâmplă când mănânc repede și mult. Nu am 4-5 mese pe zi cum este normal.
Nu mai beau acidulat și nici dulciuri nu mai mănânc foarte des.
Am căutat pe net dar cauzele pot fi multiple. Mă sperie gândul sa nu fie cancer stomacal, dar alte simptome nu am. Nu am arsuri, nu am stări de oboseala. Va rog sa mă ajutați cu un sfat. Dau funda! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ficatul sau colecistul sunt inflamate, dar cu regim alimentar serios in 2-3 luni te refaci.
Senzatia de nod in gat apare cand mananci foarte mult, ceea ce nu este indicat de altfel.
Normal si sanatos sunt doar 3 mese pe zi!
Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ti treaca in timp crezi ca la cancer ii ce zici tu stai lin eu am av ce zici tu mai grav cu dureri etc vreo 6 luni nu gluma am crez ca tine ca de la mancare dd la tigari de la nu stiu ce. vezi de treaba nici vorba plus endoscopie tub in stomac. si au disparut pe parcurs acum depinde la unii mai tarziu la altii mai devreme asa ca stai mega chil si manca ce vrei

| Trixt3r a răspuns:

Incearca sa mananci mai mult fiert si mai putin prajit, sa nu fie gras, sa nu fie cu bulion, acreala, sa nu fie prea cald si nici prea rece si sa mananci des si putin, nu putin si rar.

Incearca si o banana dimineata pe stomacul gol, sau cateva zile un Controloc de 20mg dimineata pe stomacul gol cu jumate de ora inainte sa mananci.

Este posibil sa fie o gastrita. Daca ce ti-am sugerat eu nu te ajuta, atunci mergi la medicul de familie. Nu recomand Controloc pe termen lung fara a consulta medicul, este un pansament gastric dar cel mai bine este sa consulti un medic pentru tratament de lunga durata.

| KR0N5TADT a răspuns:

Poate ai doar gaze care nu s-ar elimina atunci când trebuie. Să știi că poți avea dureri din cauza gazelor de îți vine să te urci pe pereți (am citit de spre asta). Nu ar strica un control medical.

| scrigroup a răspuns:

Nu te speria.
pot si doar niste tulburari gastrice:
https://www.mediculmeu.com/......turile.php

vezi cum te poate ajuta o alimentetie corecta:
https://www.qscoala.com/sanatate/Alimentatia-rationala-in-bolile-in314.php

Sper sa fie de folos
Daca persista consulta un specialist