| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema. Deci, cam pe la finalul iernii - inceputul primaverii am avut febra, ma simteam naspa, aveam frisoan, etc. In fine, nu puteam sa mananc decat chestii usoare cum ar fi ciorbe de legume sau de zarzavaturi, cartofi fierti, legume fierte si mancaruri de genul asta din cauza ca mi se facea greata de la altele. Am crezut ca e din cauza racelii si credeam ca o sa-mi treaca. Ei bine, mi-a trecut raceala, dar de atunci eu nu pot sa mai mananc decat ce am zis mai sus. Inca mi se face greata. Si parca nici ciocolata sau alte dulciuri nu prea pot sa mai mananc. Nu stiu de la ce poate fi. Cel mai tare mi se face de la prajeli sau mancaruri grase, asa ca le-am evitat. Nu e nicio problema daca nu mananc din alea, ca oricum nu sunt sanatoase. Dar nici macar mancare normala nu mai pot manca. Nici macar carne fiarta. Carnea fiind slaba, piept de pui dezosat, fara piele, fara nimic. Am incercat sa o mananc cu acreala si am putut cat de cat, dar totusi... Nu pot trai numai cu din astea. Imi trebuie si alte mancaruri. Am incercat si iaurt slab de 1, 8% grasime si n-am putut. Am incercat si dietetic, crezand ca e din cauza grasimii, dar tot nu am putut prea mult. Mai am inca niste simptome: dimineata cand ma trezesc am saliva multa in gura si e asa mai galbuie si parca are un miros cam urat. Cred ca e de la aciditate, dar nu stiu de unde o pot avea. Inca un simptom ar fi ca am cearcane in jurul ochilor. Ma gandesc ca poate am viermi intestinali sau nu stiu. Am facut coprocultura mai demult si nu mi-a iesit nimic. Acum am facut-o din nou, dar in recipient din ala special cu gel si urmeaza maine sa primesc rezultatele. Am facut de doua ori analize, au fost ok. Am facut si ecograf, la fel. Totul a iesit bine. Am crezut ca poate am Helicobacter Pylori pentru ca am mare parte din simptome si a avut si mama mai demult, dar am facut analiza pentru el din materii fecale si nu mi-a iesit nimic. Nici nu stiu ce investigatii sa mai fac. Sper ca poate imi va iesi maine ceva la coprocultura, asa macar stiu ce am, il tratez si am scapat, dar daca nu iese nimic nici la asta chiar nu stiu ce sa mai fac. Am facut si diferite teste de urina si tot nimic. Mi-e pofta de anumite mancaruri, dar cand incerc sa mananc mi se face greata. Va rog, daca stiti ce poate fi, spuneti-mi. Nu mai suport. Chiar vreau sa ma vindec si sa fiu ca inainte sanatoasa si fericita. Mi-e ca daca nu prea mananc carne si ce trebuie mai dau si in alte boli si chiar nu am chef. Aaa si inca ceva. In perioada aceea la finalul iernii eu ma mai duceam si la dentist ca am avut niste carii. Poate fi din cauza unei substante de pe acolo? Sa fi inghitit din greseala ceva? Ca imi cazuse odata pansamentul de la un dinte, dar il scuipasem. Nu il inghitisem. Oricum, va rog mult sa ma ajutati daca stiti sau daca ati trecut si voi prin asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Fa ti ecografie acolo va depista medicul ce ai, ca doar nu esti insarcinată. Sau?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am facut ecografie. La prima imi iesise ca am un fel de polichisturi la rinichi, dar a zis ca astea nu cauzeaza simptomele mele si a spus sa mai fac un ecograf in alta parte unde au aparatura mai buna, asa ca mi-a trecut chestia asta cu semnul intrebarii. A doua oara cand am facut ecografia la alt cabinet nu mi-a mai iesit nimic. Si sunt sigura ca nu sunt insarcinata, am abia 13 ani.

| Hammurabi a răspuns:

Ceea ce povestești tu seamană cu simptomele de la dischinezia biliara sau în termeni populari bilă (fiere) leneșa.
Alte simptome : gust amar, balonare, dureri de cap
Mergi la un specialist gastroenterolog pentru analize.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Balonare mai am, celelalte doua nu. Si eu ma gandisem ca poate fi fiere lenesa, dar nu imi iesea la ecograf daca aveam?

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Viermii intestinali ies la repetarea analizelor de mai multe ori( 7-8 ori). Cearcănele pot fi de la probleme cu rinichii(răceala din iarnă nu a fost tratată corespunzător). Aciditatea la stomac poate fi și ea tratată. Trebuie îndepărtată cauza care a creat atâtea probleme. Peste toate aceste simptome îți recomand 2 produse naturale: https://www.comenziforever.ro/......nectar-ID5 + https://www.comenziforever.ro/......thyme-ID30

| anonim_4396 explică (pentru Dumitru_Mirela_1990):

Poate o sa ma fac niste analize pentru viermii intestinali. Azi mi-a venit rezultatul de la analiza de coprocultura si iar nu a iesit nimic. Numai ca asta a fost pentru bacterii, nu pentru viermi. Cativa medici mi-au zis ca de la asta poate fi, dar parca cineva la fel mi-a zis ca poate fi si de la rinichi. La prima ecografie imi iesisera niste polichisturi la rinichi, dar a doua oara nu mi-a mai iesit nimic. Si e posibil sa nu fi fost tratata raceala din iarna pentru ca imi era si putin greata si simteam ca nu pot lua ca de obicei Nurofen ca abia luasem de cateva saptamani atunci ca mai fusesem racita. Si pana la urma am luat niste pastile pe care le aveam cu ghimbir si imi facusera mai bine. Pentru ca ghimbirul e si de greata, dar si de raceala. Oricum, multumesc pentru acele produse. happy

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere! Sunt o alternativă 100% naturală la problemele de sănătate actuale. Pot merge în paralel și cu tratament medicamentos(protejază organismul de efecte adverse).