| AZURO a întrebat:

Am o problema in fiecare noapte salivez si deja nu mai rezist.Ce pot face ca sa scap? Am aceasta problema de foarte mult timp.
Dau funda celui mai folositor raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Desi pare o problema grava,salivatul nocturn e o problema foarte des intalnita.
In primul rand ar trebui sa-ti faci un control medical,la radiologie. E posibil sa ai gastrita sau ulcer. Eu am avut ulcer si aveam uneori asemenea probleme.
Ce poti face? Incearca sa iei inainte de culcare un Dicarbocalm. Si sa mananci seara mancare cat mai uscata. Poti incerca si cu biscuiti,din aceea simpli.
Cu timpul va trece, dar atentie - totul poate fi si psihic, incearca sa te controlezi, nu te mai gandi mereu la aceasta problema, incearca sa o ignori.
Bafta!

2 răspunsuri:
| Jullykss a răspuns:

Hei.Păi oricui i se poate întâmplaa..eu îți dau un sfat să mănânci ceva uscat înainte să te pui în pat și ai grijă să nu sforăi poate fi un stimul pentru salivă.

| Mathew a răspuns:

In primul rand ar trebui sa spui cam ce varsta ai. Cand a fost ultimul tau control medical.
Mesteci sau ai mestecat multa guma? (ultima intrebare poate suna ciudat dar te intreb pentru ca unii pacienti isi deregleaza glandele salivare mestecand excesiv guma)