| MyNameisEduard a întrebat:

Am o problemă mai jenantă, îmi e și rușine dar am nevoie de ajutor.Se întâmplă uneori sa salivez in somn și nu știu de ce, nu se întâmplă în fiecare noapte.Ce aș putea face sa nu se mai repete? Nu vreau sa se întâmple asta si pe viitor(deocamdată dorm singur)
Dau fundă celui mai bun răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Slovcehov a răspuns:

Nu poti respira pe nas cum trebuie
Eu pateam cand aveam deviatie de sept

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Solutia este banal de simpla!
Cand observi ca ti se aduna saliva in gura, o inghiti.

| MyNameisEduard explică (pentru Bula):

In somn?

| Bula a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Da.
Trebuie sa te inveti ziua, sa-ti intre in reflex.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Visezi fripturi? laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie, spune i si dinsului si vezi ce solutii gasiti impreuna.

| Frank51 a răspuns:

E vorba de gravitație. Dacă poți dormi confortabil pe spate nu îți mai curge.

| Hammurabi a răspuns:

Du-te la un control medical ORL.
E foarte posibil să ai o problemă cu polipii, și să nu poți respira corect pe nas în timpul somnului și atunci dormi cu gura deschisă.
Iar când dormi cu gura deschisă e normal să se întâmple să salivezi necontrolat în somn.

| raMLesS a răspuns (pentru Hammurabi):

Are nasu infundat ca nu respira pe el de-aia, daca ar tine limba sprijinita de cerul gurii si ar incepe sa respire pe nas, i s-ar debloca caile respiratorii, incet, incet.
Si eu respiram pe gura cand aveam vreo 14 ani de prost ce eram, dar cand am inceput sa respir pe nas cum e si normal sa o faci, am inceput sa imi deblochez nasul si sa respir normal.

| MyNameisEduard explică (pentru raMLesS):

Te asigur că respir pe nas, dacă aș respira doar pe gură mi s-ar usca gâtul în câteva minute.

| raMLesS a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Degeaba respiri pe nas daca tii gura deschisa laughing Cand respiri, limba trebuie sa fie proptita de cerul gurii.

| mi25 a răspuns:

Sfaturi ti-au dat ceilalti useri. Eu iti spun ca problema ta nu este jenanta si nu trebuie sa-ti fie rusine. Chinezii au o vorba: nimic din ce este omenesc nu-i rusinos.

| Davyd2001 a răspuns:

Pai. atunci când salivezi înseamnă că ai un somn de calitate, eu așa am înțeles. și eu la fel salivez in timpul somnului