| SunshineSunrise a întrebat:

Am o problema. La cei doi dinți din fata mi s-a dus gingia în sus de pe dinți de parca as fi impins-o. Acolo unde e gingia în sus ma doare, iar când zâmbesc curge sange și ceva galben și nu înțeleg motivul. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acei dinti au suferit o fortare mecanica ne-naturala si probabil ai si lipsa mare de vitamina C (semnalmente de Scorbut).
Mergi urgent la consult la un dentist bun, pentru tratament!

| darrio2007 a răspuns:

Ai infectie. Mergi la stomatolog.

| sierra1 a răspuns:

Sună a paradontoză - e de mers la stomatolog

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa mergi la dentist pentru detratraj (indepartarea pietrei de pe dinti; si care costa intre 200-300 de lei).
Orice altceva ce ar mai putea fi tot la dentist rezolvi problema; dar trebuie sa mergi mai dinainte pentru ca sa iti faca programare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Si cu ce ajuta detrartrajul daca are citamai infectia? Iar 2-300 RON pentru un nenorocit de detartraj e RIDICOL.

| Vvistula a răspuns:

E infectata gingia si chestia galbena e puroiul

| GeneviveJ a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie sa ii spui despre problema dupa care el te va trimite la un specialist. Problemele dentare nu trebuie trecute cu vederea pentru ca vei putea avea de suferit in viitor cand te vei trezi cu probleme si mai mari, caderea dintilor carii, si alte infectii. Cel mai probabil ai o infectie si inflamatie si de asta s-a retractat gingia, iar faptul ca sangereaza nu e de joaca, chestia galbena este infectia care e fistulizat si acum se exteriorizeaza puroiul cel mai probabil. Dupa un consult de specialitate sigur ti se va indica un tratament cu antibiotic.