| denisaaa611 a întrebat:

Am o problema mai veche cu niste bubite/cosuri care imi fac pielea piciorului destul de aspra.M-am gandit ca poate sa fie si din cauza epilatului, dar aceste "bubite/cosuri"nu dispar..Astept cateva sfaturi, chiar as vrea sa am si eu o piele destul de fina.
Precizez ca aceste bubite/cosuri sunt mici.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte de epilare cureți pielea care urmează să o epilezi (peel-ing)?
După fiecare epilare cu ajutorul unei comprese sterile tamponezi (nu freci) cu spirt zona epilată care poate aduce o usturime, este doar de moment apoi o cremă emolientă după epilat (chiar așa îi spune).
Ustensilele să fie curățate cu spirt, să fie strict personale.
Este bine dacă te-ar vedea și un dermatolog.

Pa, pa.

| Azre a răspuns:

Poți folosi după fiecare epilare baneocin pudră, este un antiseptic bun și reduce inflamația porilor.

| denisaaa611 explică (pentru Azre):

Da,doar ca aceste bubite/cosuri sunt in permanenta, nu dispar dupa epilat ca sa spun asa.In plus de asta nu cred ca asta ar fi principalul motiv(epilatul)..Multumesc oricum