| Cosmin10507 a întrebat:

Am 15 ani.M-am ras cu lama pe abdomen fiind foarte paros.Mi-am pus si spuma de ras ca sa nu ma tai. Problema este ca acum fiind a doua zi mi-au aparut cateva bubite mici ca niste cosuri si mi s-a iritat pielea. A mai patit cineva ceva de genu? In cat timp dispar bubitele alea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Bubitele sunt doar o iritatie, vor disparea in cateva zile.

| RobertMoon a răspuns:

Au apărut că ai dat cu lama probabil împotriva firului de păr, vor dispărea în 4-5 zile după ce se calmează pielea deoarece este inflamată momentan.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Este total gresit sa te razi. Spuma nu ajuta sa nu te tai. Bubitele sunt o iritatie, poate aparea si la barbierit pe fata.Vei obtine in final o pilozitate si mai mare daca vei continua.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Salut Cosmin.
Este foarte potrivit sa folosesti spuma de ras cand folosesti lama, pentru ca inmoaie firul de par si ajuta la taierea acestuia reducand iritarea (acele bubite care ti-au aparut).
Apar atat la barbati, cat si la femei, dar sunt cateva modalitati sa le eviti:
Daca parul e ud si dupa aplicata spuma, firul va fi mai usor de taiat
Nu taia impotriva directiei firului de par, taietura va tinde sa fie sub nivelul pielii, astfel cand parul incepe sa creasca, determina acea iritatie.
Recomandat este sa folosesti un aftershave dupa, ca sa dezinfectezi zona, aplici si il lasi sa intre in piele.
Astfel vei evita aparitia bubitelor pe piele, pentru ca zona va fi dezinfectata si posibilitatea iritarii va scadea foarte mult.
Vor trece in 3-5 zile, in functie de organism, materialele pe care le porti (tricouri, bluze, etc.)
Poti aplica un aftershave si acum.