| unu111cool a întrebat:

Am o problema.Mi sa infundat urechea stanga dupa baie si am stat asa o zi sperand ca mi se desfunda de la sine.Nu s-a desfundat si am mers la ORL, am aflat ca am un dop mic de ceara pe timpan si nu l-a putut scoate asa ca mi-a dat niste picaturi numite Solutie auriculara, de 2 zile dau cu ea exact cum mi-a spus 4 picaturi de 3 ori pe zi si nimic, tot am urechea infundata.Va rog daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Soluţia auriculară înmoaie ceara respectivă şi, la terminarea tratamentului, vei merge iar la ORL pentru un lavaj auricular!

Toate cele bune.

| unu111cool explică (pentru bursuc001):

Cred ca ai dreptate, doctorul m-a chemat peste 5 zile dar nu a specificat de ce si nici nu mi-a spus ca doar inmoaie solutia...Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru unu111cool):

Cu plăcere happy

Într-adevăr, te-a chemat pentru acel lavaj auricular ( ca să-ţi scoată dopul de ceară ).

Multă sănătate.

5 răspunsuri:
| VladyXR a răspuns:

Sari intr-un picior cat poti, si vezi daca ai reusit.

| mititelumarius a răspuns:

APA OXIGENATA 1 SAPTAMANA! 5ml din seringa turnata in fiecare ureche. Stai cu ea 2 minute apoi apleci capul si stergi cu un servetel/prosop. 1sticla 200grame=3Lei!

| Irinoasa a răspuns:

Am patit-o si eu de vreo doua ori. Ia un betisor de ureche, imoaie-l in ulei, incalzeste-l la focul de la aragaz si apoi baga-l in ureche si tine pana se raceste. Repeta procedura de mai multe ori. Vezi sa fie uleiul fierbinte, dar suportabil happy