| RB_Robert_1996 a întrebat:

Am si eu o intrebare legat de mapn, adica intreb pentru cineva!
Daca persoana respectiva are o problema cu auzul si poarta aparate auditive de interior fiindca ele nu se vad, poate fi acceptat?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred.
Defectul de auz este un handicap eliminator in armata (si nu numai), persoana fiind inapta pentru pretentiile activitatilor.

| RB_Robert_1996 explică (pentru Bula):

Dar cei care poarta ochelari ....eu am sunat la spitalul militar si mi-au zis ca depinde...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RB_Robert_1996):

Depinde, da. Dar de regula nu. Sunt destui care au vederea buna.

| sierra1 a răspuns:

"persoana respectiva are o problema cu auzul... poate fii acceptat?"

lăsând la o parte dezacordul, răspuns scurt: nu

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu, militarul (pompierul este militar) trebuie sa aiba un auz bun natural.

| RB_Robert_1996 explică (pentru CodrutElian1990):

Nici daca ai avea aparate mici de interior, care nu se vad deloc ..si pe langa asta aparate scumpe care te fac sa auzi bine.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RB_Robert_1996):

NU! Aparatele sunt depistate la controlul medical.
Daca mergi la lupta, de unde-ti procuri sursa de alimentare? Ca militarii se pregatesc pentru lupta, nu sa doarma in cazarmi. Pe campul de lupta se fac miscari care pot determina sa-i sara aparatul auditiv din ureche. Neauzind, poate sa-si impuste camarazii, nu inamicii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RB_Robert_1996):

Nici atunci cand armata era obligatorie nu se incorporau beieti cu defectiuni de auz.

| Nimeni20192018 a răspuns:

Bună ziua! Răspunsul este "NU"!

| cocotgv1976 a răspuns:

Nu! Pica la examenul medical. La ORL.

| MariaTerezia1987 a răspuns:

Buna ziua vad ca ai scris aceasta mesaj acum 2 ani dar sper sa am noroc si o sa citesti ce scriu. Va rog sa trimiti adresa de email vreau sa intreb ceva legat de aparat.Sau scrieti pe adresa mea de email :mariatereziatoth@yahoo.com Multumesc mult daca raspundeti.