| AndrP a întrebat:

Am o problemă și fac pe mine de frică și nu știu ce să fac.
De vreo 2-3 zile mă ustură penisul.
De fapt nu penisul ci canalul ăla prin care urinez ca să zic asa, in orice caz e aiurea si greu de explicat.
Si in seara asta când m-am dus să urinez, urina era foarte rosie.
De ce oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cel mai probabil, este o infecție sau sunt pietre la rinichi. Nimic grav însă nu merita sa nu faci nimic.

| Basthet a răspuns:

Bună! S-ar putea să ai nisip sau pietre la rinichi și să fi eliminat. Astea zgârie canalul respectiv și atunci urina se înroșește de la sânge. Poate fi însă și ceva mai grav, vreo boală a rinichilor. Lasă frica și rușinea la o parte și fugi la doctor. Întâi la medicul de familie și cere trimitere la urolog. Du-te NEAPĂRAT! Sănătate!

| AndrP explică (pentru Basthet):

Am fost și am făcut un Eco și mi-a găsit o pietricică de 6 mm.
Să beau cât mai multe lichide si o să se elimine. Chestia e că mă ustură de înebunesc. + ca mai am si frica aia sa nu apara altele.

| Basthet a răspuns (pentru AndrP):

Bună! Lichidele să fie ceai de cozi de cireșe sau de mătasea porumbului (găsești la Plafar), calde (nu reci, nu fierbinți).
De acum înainte: regim alimentar. Fără sare, fără lactate, fără apă minerală și sucuri din comerț, cât mai puține roșii, citrice; adică fără acele alimente și băuturi care favorizează apariția pietrelor. Sănătate!