| irincik a întrebat:

Am o problema vreau sa slabesc da nu am taria de acracter pentru a tine o dieta, am 1, 71 si 63 kg. Spuneti-mi vreo dieta eficienta care sa ma ajute sa slabesc cit mai rapid si fara mult efort.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Apa minim 2 litri pe zi, cartofi naturi, piept de pui la gratar, peste, salata, legume si fructe, cereale

| DakotaRoyse a răspuns:

Mananci tot ce vrei, dar in cantitate mai mica, ca de obicei. Daca vrei poti face si cateva exercitii, sa zicem 10 minute in fiecare zi. Daca vezi ca merge usor, urmatoare zi faci 12 minute, apoi 14-15, tot asa... Gasesti tu o regula pe care sa o urmezi comod happy
Evita pe cat se poate paine, cartofii (in exces), la fel ca si grasimile. Stiu ca vara e cam gata si fructe nu se mai gasesc asa mult, dar inca sunt, trebuie sa-ti permiti sa mananci un fruct in loc de un pachet de nu stiu ce, si altele.
Nu stiu ce varsta ai, dar asa din cate ai zis tu, imi pari a fi ok happy

| carminaburana43 a răspuns:

Munceste mult si garantat o sa slabesti.Si eu asa am slabit.

| KellyGreen a răspuns:

Pai tu ar tb sa slabesti vreo 2 kg ca sa ajungi la greutatea normala. Tb sa incerci 1 zi sa mananci doar fructe(in afara de banane si struguri)Incearca sa nu mananci mai mult de 6 fructe, de ex la micul dejun un mar, la 10 o rosie(e tot fruct), la 1 o para, la 5 o caisa, si la 6 inca un mar. Dar incearca totusi sa faci si niste sport de ex:poti sa alergi prin oras cam o jumatate de ora, dimineata sa faci 10 genoflexiuni si 10 abdomene iar seara 10 flotari facute cat de cat corect.Cu programul asta in cel mult 2 zile ar tb sa slabesti 2 kg.Macar incearca pentru ca si eu l-am testat si am slabit 10 kg in 7 zile si nu am pus nici un kg la loc.
P. S. A doua zi sa maninci doar legume mai putin cartofi.

| Overdose a răspuns:

În primul rând, ar trebui să consulţi un nutriţionist. În funcţie de metabolismul tău, alergii sau alte detalii despre starea ta de sănătate, el este singurul care poate să îţi dea un program stabil de dietă pe care trebuie să îl respecţi.Eu am găsit câte ceva pe internet, însă acele diete diferă de la om la om.
Şi în al doilea rând, 63 de kg pentru înălţimea de 1, 71 este chiar foarte normal.Sincer nu văd de ce ai vreai să slăbeşti şi spun asta ca opinie personală. :-)

| irincik explică:

Ms mult tuturor pentru sfaturi o sa incerc sa fac ceva din ceea ce mi-ati spus.