| florin1979 a întrebat:

Am o vecina, o batranica, ce a mers in pelerinaj la ierusalim, ma rog in israel, si s-a botezat.tongue o fi intrat intr-o secta? ea zice ca nu, ca este tot ortodoxa si confirm si eu asta, pentru ca a fost la sf. paraschivahee hee. explicati-mi, cum vine treaba asta cu botezul la batranete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| negru30 a răspuns:

Nu exista asa ceva - a inteles doamna gresit mai mult ca sigur.Scz botez simbolic? Si cd este Boboteaza si te uda cu Aghiazma Mare poti sa-l numesti botez simbolic? Botezul este unul singur - asta este parerea mea - imi pare rau daca nu suntem de acord

7 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Poti sa te botezi si la batranete daca se constata ca nu ai fost botezata - se fac multe verificari - ff multe dar la noi in Romania Doamna a inteles gresit sau a intrat intr-o secta - acolo i se da botezul iar Fiind o doamna in varsta sigur nici nu stie ce a facut Nu are nici o treaba cu faptul ca a fost la Sfanta Cuvioasa Paraschiva find ffff batrana nu stie ca atunci cd pleci in pelerinaj - te duci sa vizitezi anumite locuri - nu te boteaza nimeni - nu stie doamna ce vorbeste

| NuDauFunda a răspuns (pentru negru30):

Pai si convetirea la o secta religioasa ti se pare ceva normal in cadrul unui peleinaj ortodox?
Sigur femeia se referea la botezul simbolic din raul Iordan, am o cunostinta care a fost in primavara in pelerinaj in Israel si a facut acelasi lucru.

| NuDauFunda a răspuns (pentru negru30):

Ce nu exista ma omule? Ti-am spus ca stiu pe cineva care a facut lucrul asta.
La raul Iordan se organizeaza (nu stiu daca zilnic) un fel ritual simbolic, in cadrul caruia tu intri cu picioarele in apa si un cleric iti toarna un pic de apa in cap (si doar atat), adica exact ce i-a facut Ioan Botezatorul lui Iisus.=, in acelasi loc si aceeasi ora. Ori Iisus s-a botezat la 30 si nu stiu cati de ani (parca), asa ca nu vad problema. E un gest simbolic, la dracu'. Crestinii au un orgasm spiritual la evenimente de-astea. Si nu, Boboteaza n-are nici o legatura, nu se aseamana cu nimic.

| negru30 a răspuns (pentru NuDauFunda):

Nu te supara gest simbolic la dracu - ai vb fff urat si orgasm spiritual aici ai 1-0

| negru30 a răspuns (pentru NuDauFunda):

Nu exista asa ceva - a inteles doamna gresit mai mult ca sigur.Scz botez simbolic? Si cd este Boboteaza si te uda cu Aghiazma Mare poti sa-l numesti botez simbolic? Botezul este unul singur - asta este parerea mea - imi pare rau daca nu suntem de acord

| negru30 a răspuns:

Multumesc

| florin1979 explică:

Scuze, am gresit categorialaughing

| NuDauFunda a răspuns:

S-a botezat simbolic in raul Iordan. Adica i-a turnat popa niste apa-n cap. Ca nea' Ioan lu' Gizăs.