| parishiltonbia a întrebat:

Am observat acum cateva zile 2 puncte maronii pe fiecare masea, unul pe una din stanga, celalalt pe alta din dreapta la o prietena. Cred ca sunt niste carii. Totusi prietenei mele ii e foarte frica de dentist si eu as vrea sa poata scapa de carii si fara a face un control. Ce metode as putea sa ii sugerez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Spalatul pe dinti! Probabil ca sunt doar pete, vor disparea asa. Dar nu vor disparea cariile asa.Un control la dentist nu inseamna neaparat ca o va durea.Chiar daca o va durea, e mai bine asa decat sa o doara din cauza cariilor si sa ii cada maselele.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Mda..cariile nu se rezolva de la sine asa deci dentist scrie pe prietena ta ori pe tinelaughing

| Liana12 a răspuns:

Poate e piatrawinking Trimite o la dentist! Daca e piatra, nu doare cand o curatawinking

| Mârr a răspuns:

Daca e carie, trebuie tratata. Du-te acum la dentist pana nu devine mai urat si o sa te doara mai tare. Si acum nu mai doare la dentist nimc. Te amorteste si gata. Nu simti nimicbatting eyelashes

| Alessia_Alexandra_1992 a răspuns:

Poate sunt doar niste pete si la asta se ajunge de la lipsa spalatului pe dinti. mai tarziu petele alea ajung carii, sau poate fi si o decolorare de smalt. daca nu se ingrijeste dupa sa nu se mire de ce are carii, ingrijirea dintilor este necesara.

| claudinamo a răspuns:

Da esti sigura ca e carie si nu piatra? Ca piatra trece prin spalare regulata a dintilor.