| Valentin_1025 a întrebat:

Am pneumonie am fost la medic mi-a dat tratament ma tratez dar am meciuri la basket si o sa alerg mult o sa obosesc si vreau sa stiu nu o sa ma doara plamani sau altceva? se permite cu pneuminie sa alerg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Pneumo.este o boala destul de grava, cu care tr sa stai in casa.in pat,si necesita un repaos total, nu ai voie sa-ti soliciti inima(se poate ajunge la myocardita...)in perioada asta, daca ai facut pneumo la ambii lobi durata de vindecare poate sa fie si pina la 6 saptamini,deci atita timp nu ai voie sa depui efort, si chiar dupa aceea tr sa incepi treptat cu solicitarea cardio-pulmonara, Iti doresc sanatate si repaos total

| gabrielutzu a răspuns:

Pai ce ti-a zis medicul? Sfatul meu este sa nu faci efort atata timp cat ai pneumonie,pentru ca risti sa faci pneumotorax, adica complicatii, cu internare in spital si drenaj pleural.Nu te prosti.

| Insomnii a răspuns:

Deci 1 nu te juca cu sanatatea ta pneumonia e foarte periculoasa daca nu e tratara la timp.
2.de la pneumonie poti face asma care este tot o boala la plamani
3. daca tii la sanatatea ta stai acasa si fate bine nu te du la meci caci starea ta se poate agrava. sfatul meu asa ca insanatosire grabnica love struck