| sergius21 a întrebat:

Cum sa fac sa nu ma obosesc atunci cand alerg? Spuneti-mi niste tactici, stiu ca e normal ca de la o vreme sa obosesti. Dar eu vreau sa rezist cat mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| saymoon a răspuns:

Incalzirea e cheia.Inainte de a incepe alergarea, executa putina gimnastica pentru a ti incalzi muschii.
In felul acesta vei putea alerga mult mai mult.Pentru ca, daca muschii ii fortezi din prima cu alergatul, nici macar cu mersul usor, normal ca ei cedeaza si intervine oboseala.Bea apa plata ( nu sucuri sau altele, eventual la apa pune putina lamaie )si respira adanc, pentru a te oxigena suficient.
Asta ar trebui sa te ajute si multa bafta la alergat.
Era sa uit... la multi ani.

7 răspunsuri:
| cυρcαкє a răspuns:

Pai incearca sa alergi cat mai mult, si ai sa vezi ca dupa un timp o sa rezisti mai mult.
Nu deschide gura.Chiar daca este putin mai greu, asa vei mai putea rezista mult.
Fa incalzire 5 min sau 10 min inainte de a incepe alergarea.
Alearga cat mai des.
Inscrie-te la cursuri de atletism.Acolo vei face multa miscare si te v-a invata sa alergi mai repede.

Si da e si normal sa obosesti. Apropo:si daca esti inalt vei alerga mai bine deoarece ai pasul mai mare.

Bafta! pa-pa!

| AikkoxD a răspuns:

Eu una, cand alerg, incerc sa nu deschid gura. Stiu ca este mai greu, dar sa stii ca merge. Astfel, pot alerga foarte mult, fara sa obosesc. Incearca la inceput, sa nu alergi repede, ca atunci obosesti mai rau, ia-o usor, apoi mai repede, si mai repede si tot asa.

| olly13 a răspuns:

Pai trebuie sa inspiri si sa expiri si vei rezista mult dar forteaza si u mai mult

| yonela_3975 a răspuns:

Incerca sa fugi 5 min, dupa care sa mergi pur si simplu alte 2, dupa care iar fugi si tot asa. Dupa un timp nu o sa mai obosesti.

| DanieluS1 a răspuns:

Cred ca e cam tarziu sa mai zic ceva dar nah:p. Treaba e ca am citit ca un mare antrenor din new zeeland a zis ca trebuie sa ti gura intredeschisa si maxilaru relaxat si respiri pe unde poti respira si pe urechi daca poti.:d respira pe nas si pe gura si gaseste-ti ritmul de respiratie in functie de cat de repede alergi, bea inainte cu vreo 2-3-4 ore apa mult da sa nu uiti sa treci pe la wc inainte de cursa:p si cel mai important cand alergi sa nu cedezi sa nu te opresti u gandeste-te ca hai ca mai am un pic imd si daca te gandesti la altceva sau te gandesti cum sa fugi sa iti faci tactica adica sa fi distras de la alergare nici nu simiti cand te dor muschii sau altceva asculta-ma pe mine ca stiu ce zic ii cel mai usor eu maine dau proba de 1000 m si trebuie sa scot cam 4.00 min si acu stiu ce sa fac. Anul trecut am trisat si am scos si am scos 2.57. M-am dopatlaughing am folosit pastile de adrenalina si am luat 2 pastile ca bolovanu dupa cursa nu ma mai puteam opri trebuia sa fac ceva sa imi consum energia ma roog bafta.:p

| Luca_Mircea_1993 a răspuns (pentru DanieluS1):

SergiuS_6011 baga te rog id mirciocu_dej..am nevoie de ajutorul tau..multumesc!

| madalin9999 a răspuns:

Praf daca ma incalzesc mai rau obosesc happy