| Sebastian1236882 a întrebat:

Am primit un pumn in nas si acum nasul meu e mai la dreapta. Ce as putea sa fac ca sa fie la loc? Exista metode?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Metode sa-l indrepti cu mana nu sunt, dar exista operatie estetica care iti repara nasul si-l pune la loc, mai ales ca au trecut 8 luni.

| VoidEternal a răspuns:

Nu prea ai ce. Singura varianta e operație de deviatie de sept. E una dintre cele mai simple proceduri, deci nu trebuie sa te panichezi.

| Sebastian1236882 explică (pentru VoidEternal):

Dar nu am devitatie de sept respir bine doar ca e un pic mai la dreapta

| VoidEternal a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Faptul că ai nasul stramb înseamnă că septul tau nu mai e in pozitia lui normala. Că asta e urmarea unei lovituri, sau apare natural, tot deviație de sept se numește.

| Sebastian1236882 explică (pentru VoidEternal):

Si nu as putea cumva sa il indrept fara operatie? Pot sa fac exercitii faciale funcioneaza?

| VoidEternal a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Nu prea. Septul e un tip de țesut cartilaginos. Are un grad de flexibilitate, dar o data ce a fost fisurat nu prea ai cum sa-l aduci simetric la poziția lui inițială. Ai nevoie de septoplastie.

| Sebastian1236882 explică (pentru VoidEternal):

Nu stiu daca chiar merita ca e un pic la dreapta. Toata lumea zica ca e bine dar eu stiu ca nu e

| VoidEternal a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Asta tu știi. Eu ti-am zis doar că singura soluție este intervenția chirurgicală.

| Sebastian1236882 explică (pentru VoidEternal):

As vrea sa ma multumesc asa dar nu pot oare ce sa fac

| VoidEternal a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Eu zic sa găsești o cale să te accepți. Nimeni nu e perfect.

| Cksihja a răspuns:

Te duci la doctor să-l așeze la loc.

| Sebastian1236882 explică (pentru Cksihja):

Dar au trecut 8 luni de atunci mai poate?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Operație. Sau, iei un pumn și din partea cealalta

| 1234568807 a răspuns (pentru Cksihja):

Da, ca la doctor te duci ca la mecanic sa il repare

| Sebastian1236882 explică (pentru 1234568807):

Fara operatie?

| Sebastian1236882 explică (pentru MihaiSpeedster):

E riscant poate mil face mai rau

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Boss, glumeam, revino-ți. Du-te la doctor, se reface prin operație, 100%. Chirurgie plastică.

| Sebastian1236882 explică (pentru MihaiSpeedster):

Eu am intrebat daca se poate si fara operatie?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Nu. N-ai cum să îți pui nasul în ghips, sau atele, sau aparat. Întreabă un doctor, dar părerea mea e că doar operația te rezolvă.

| Sebastian1236882 explică (pentru MihaiSpeedster):

Am 15 ani nu cred ca se poate opertaie

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Se poate. Și cred că e mai ușor acum, când ești în creștere.
Întreabă un doctor, nu te lua după răspunsuri TPU. Și ai grijă pe viitor, nu mai băga nasul în vreun pumn.

| 1234568807 a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Ce pumn ti-a dat ala de ti-a strambat nasu? Se antreneaza cumvua cu Florin Roata?

| 1234568807 a răspuns (pentru Sebastian1236882):

Ar trebuii sa ii ceri sa iti plateasca costurile tratamentului, eu asa faceam in locu tau