| WalterWhite a întrebat:

Am racit, ma ustura gatul si am febra, am fost la doctor si a spus ca luni imi v-a dat medicamentele dar duminica este ziua mea deci vreo metoda sa imi treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Urmeaza tratamentul, consuma ceaiuri calde cu miere, ia vitamina c cu propolis si stai in casa pana scade febra! Sanatate si la multi ani!

15 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Eu cred ca tu nu ai fost la nici un medic dar ca sa nu te mai trimitem noi ai inventat aceasta poveste.NICI un medic nu te consulta azi si iti prescrie tratament peste cateva zile.Mai ales daca ai febra nu te trimite acasa fara nici o recomandare.
Deci incearca sa ti febra sub control,algocalminul scade brusc febra, ceai mult caldut, nu fierbinte, cu miere de albine si lamaie si stai in pat.La multi ani de ziua ta si iti doresc din tot sufletul sa te vindeci pana atunci, dar totusi fa-i o vizita medicului!

| WalterWhite explică (pentru Raniia):

Am facut o vizita si mi-a spus sa iau paracetamol si ceai cald, mi-a spus ca pana luni nu poate sa imi prescrie sau sa imi dea reteta pentru medicamente.

| Raniia a răspuns (pentru WalterWhite):

Deci ti-a recomandat tratament simptomatic.Luni te-a chemat la control sa vada daca boala ta s-a complicat.Ia paracetamol sau asa cum ti-am zis algocalmin(scade mai repede febra) si stai in pat. Repausul la pat este cel mai bun mod de a lupta cu boala.Sucuri f.multe din fructe prospete, supa de pui, sucul stors de la o portocala cu 2 lingurite de miere contine vit C-un agent f. puternic antiinfectios.Respecta toate acestea si de ziua ta vei fii in forma si sanatos.Multa multa sanatate si inca o data multi ani!

| mona a răspuns:

I a paracetamol sau parasinus si pentru gat e bun faringosept sau strepsils, ce doctor e ala care nu iti prescrie reteta numai dupa 2-3 zile?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU are cum să-ţi treacă aşa de repede...

Să înţeleg că medicul NU ţi-a dat tratament şi că luni îţi va da?

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la ALT medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă snătate.

| michelia a răspuns:

Ce doctor iti da medicamentele la citeva zile dupa ce te-a vazut deja? Ar trebui sa te duci sa te vada totusi, poate iti trebuie si antibiotic, daca ai febra ( sau poate nu ).
Poti lua fara risc Septogal pentru git ( 3 pe zi ) si Nurofen contra febrei, cite 1 comprimat de 3 ori pe zi.
Stai in casa la caldura, bea lichide multe ( ceaiuri calde nu fierbinti, cu miere si un pic de lamiie) si poate iti trece.
Daca insa nu e doar o simpla raceala si ai puroi in git, iti trebuie antibiotic, altfel nu-ti trece.
Mai bine mergi la doctor acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mierea e bună pentru gât,gargară cu apă cu apă sărată,multe lichide,ceaiuri cu lămâie îndulcite cu miere, supică caldă de pui,fructe, legume, stai în pat la căldură, o baie fierbinte, scoate răceala.
Te pup!

| JIJ a răspuns:

Da pe gat 3 pahare de apa, sau mai mult cat de mult poti, iti va face bine.

| Valleria a răspuns:

BeA multa multa apa (nu rece)

| xoxolove96 a răspuns:

Pentru gat e foarte bun siropul din muguri de brad sau miere. ca sa iti treaca mai repede nu amesteca siropul cu apa ia-l asa.happy sper sa te ajute

| QUM a răspuns:

Bea ceai

| ShadowDancer a răspuns:

Ia un modafen.

| flaky444 a răspuns:

Ati trebuie un sirop de tuse si niste medicamente pentru febra si cu siguranta pana duminica. Sanatate!

| Cristina_Florina_Campean_Vacar_1988 a răspuns:

Eu zic sa iti faci ceaiuri sa le bai cat de fiebinte poti, sa pui in ele o ligurita de miere si lamaie, mergi la farmacie cumpara tantum verde, sau hexoral este f bun, si poti sa iti prajesti o ceapa si sa iti pui compresa la gat! trage durerea! multa sanatate!

| Geo_George_1984 a răspuns:

Cu un antinevralgic ati trece totu sau o aspirina cele mai bune