Buna TPU am nevoie de ajutor.ma doare gatul de mor am puroi pe amigdalite si am avut febra 39 cu 6...si azi i sambata numa luni ma duc la doctor. spuneti-mi ce sa fac. cu medicamente nu-si mai fac efectul credeti ca daca o sa iau injectii o sa imi treaca va rog ajutati-ma.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sta pana luni asa, fiindca infectia amigdaliana cu streptococ (ce ai tu) poate afecta rinichii si inima. Du-te la urgenta pentru tratament (care trebuie sa fie penicilina injectabil plus un antiiinflamator)

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la urgenta, e inadmisibil sa stai cu febra asta pana luni.

| EmaS a răspuns:

Fervex este foarte bun te ajuta.Ia si antibiotic mai puternic daca ai si febra.Sa nu stai asa ca se agraveaza.Sanatate!

| emy a răspuns:

Injectiile isi vor face efectul in mod sigur, insa medicul trebuie sa stabileasca ce injectii sa faci; astea nu se fac asa, "dupa ureche". Rade un cartof, pune-l intr-un servet, ceva, stropeste-l cu spirt. Dupa ce l-ai stropit cu spirt, il infasori in acea carpa si ti-l pui la gat. Deasupra, pune un fular! Acest lucru se face seara, inainte de culcare, si nu se tine foarte mult. Cand te trezesti prima data, il scoti.Bafta si multa sanatate! Doamne ajuta!happykiss

| Holocaust a răspuns:

Pai eu am aceiasi problema, si pot sa zic ca mi se intampla destul de des dar n-am de gand sa-mi fac extractie a amigdalelor.trebuie as tii un asa zis tratamrnt cu antibiotice,si chestia aia neplacuta cu albastru de metilsad,da si theraflu-e foarte bun, dar mai bine ai face o vizita la medicbatting eyelashes, sper ca te-am ajutat

| fosnet a răspuns:

In mod firesc te vindeci in 3-4 zile; o infectie severa necesita antibiotic, asa ca... fuga la farmacie! Sa fii sanatoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh, ce infecta(ta) esti! Ai auzit de Serviciul Urgente?