| AnnaMaria157 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Cum pot scapa mai repede de raceala? Adica eu am febra (39, 1), ma doare gatul, capul si vorbesc pe nas. Febra ieri si azi a mai sczut un pic.si sunt copil, iar media febrei la copii este 37 si la adulti 36, 5.Sa va zic cum a inceputbig grineci duminica 19-februarie-2011 a inceput sa ma doara capul; Luni nu am mers la scoala si am fost la doctor.Doamna doctor a spus sa nu ies trei zile din casa.Luni nu am putut sa ma ridic nici din pat.Marti dimineata mi-a fost rau, dar mai in spre dupa-amiaza m-am simtit mai bine. Iar azi (miercuri) dimineata pe la 8 si 10 m-am trezit nu ma simteam bine.pa la 9:30 am putut sa ma ridic din pat si sa fiu voioasa pana pe la 10:30. dupa aceea m-am rupt in pat cu speranta ca o sa-mi treaca un pic durerea de cap.Si acum sper sa ma ajutati voi.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Gripa este o boala infectioasa si se impune evitarea contactului cu alte persoane, cel mai greu este in primele 2-3 zile cand ai frisoane,febra,cefalee, tuse uscata si raguseala.Pentru a reusi sa scapi cu bine din aceasta stare este bine sa faci o cura cu vitamina ''C'' si paracetamol sinus,apoi te tratezi cu ceaiuri fierbinti si inhalatii cu ceai de musetel sau galbenele. Baile cu apa calda la picioare in care pui o mana de sare sunt foarte bune, e bine sa eviti bauturile carbogazoase, acidulate si apa rece.Îti urez insanatosire grabnica!

5 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Posibil sa fie vreo viroza respiratorie.Cel mai bine e sa mergi la medicul de familie, sau poti suna la 112, le explici ce ne-ai spus si noua si ei iti redirectiona apelul la camera de garda unde poti afla un raspuns bun.

| Tania a răspuns:

Uf si eu sunt racita.Am mai ameliorat cu un fervex de la primele sintome si cu hexoralete N de gat sunt foarte bune.
Acum de rabdare,tratament.
Cel mai bine e sa bagi picioarele in te culci in apa calda cu multa sare sa vezi ca te scoli mult mai bine!
In loc de apa bea ceai, dar nu fierbinte si caldut si la temperatura camerei, daca e prea fierbinte mai rau face la gat.

| dafna a răspuns:

Cu rabdare si stat in pathappyPrin repaus organismul se reface. Si in viitor mai mult sport, un ritm de viata echilibrat(ore destule de somn, fara nopti pierdute), fructe si legume crude. Ca sa racesti mai putin trebuie sa ai un sistem imunitar puternic.
Ca idee 37 grade e stare subfebrila, eu nu as recomanda antitermice, dar cum te simti tu. Paracetamolul e bun in raceala, strepsilp pentru dureri de cat, miere cu lapte cald, ceaiuri cu lamaie, supe. Inca putin si trece happy

| cici a răspuns:

Eu iti spun ce am facut eu.am luat parasinus care este nemaipomenit in orice raceala si tot ce tine de gat, nas si urechi.am mancat kiwi si visine din compot care contin vit.c si am baut ceai de macese.asa am iesit mult mai ieftin si mult mai bine.chiar te rog sa incerci

| adrianaSw33ty a răspuns:

Buna. in primul rand cel mai bun sfat ar fi sa consulti un doctor care sa iti prescrie un tratament in functie de diagnostic. si pe care binenteles trebuie sa il urmezi! in ceea ce priveste febra ai putea tine niste compresii cu apa rece pe frunte care iti vor reduce temperatura...ar mai fii bun si un dus cu apa calaie ( nu fierbinte! ) dar dat fiind faptul ca nu te poti ridica din pat te sfatuiesc sa nu faci pentru ca poti risca sa ti-se faca rau in baie si sa lesinii.Deci incearca cu compresiile si de asemenea puneti o pereche de sosetute in apa cu otet, stoarcele bine si puneti-le in picioare.Iar cand stai in pat nu sta pe spate pentru ca temperatura iti va creste.Si cu toate acestea revin la sfatul anterior.consulta un doctor cat mai curand.Iti doresc insanatosire grabnica!