| Ronaldo_Ronaldo_1997 a întrebat:

Am racit nu ma doare gatu dar imi curge nasu rar si ma simt epuizat ce sa fac am in casa niste paracetamol nurofen si cam atat nu am lamaie sa fac ceai si recomandati ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Raceala iese prin transpiratie.
Baie fierbinte la picioare, si bei orice fel de ceai, si fara lamaie si fara zahar; apoi te culci, te invelesti bine ca sa transpiri peste noapte, si dimineata te vei trezi fresh.

| alina2k18 a răspuns:

Pai daca esti epuizat si fara energie e semn de o mica raceala.
Roaga pe cineva sa iti ia niste Cal-C-Vita de la Bayer sunt comprimate efervescente cu doza mare de vitamina C pentru ati mai creste un pic imunitatea.
Plus 2 paracetamol/zi [vreo 3 zile ] si ceiut cald, supa, fructe.
Nu iesi afara in frig.
Sanatate!

| Alexand3ru1 a răspuns:

Sa iei paracetamol.
Toate Medicam pentru raceala contin paracetamol.
Consuma multa lamaie pentru ca are un continut ridicat de Vitamina C, favorizeaza vindecarea mai rapida a racelii.
Nu mai mult de 180 mg /zi, se elimina prin urina.

| Valentina400 a răspuns:

Deocamdata ia un Nurofen, si fa-ti niste supa. Daca tusesti, fa-ti un ceai din foi de ceapa.Ar fi bine sa te duci la medic sa iti prescrie ceva si imbraca-te bine cand iesi afara!

| Nico_Mary_1990 a răspuns:

1. Baie la picioare (apa fierbinte si 10 linguri de sare)-tii picioarele in apa pana e apa calduta
2. Inhalatii cu apa calda si sare
3. Daca ai in casa otet si spirt, înmoaie-ti sosetele si pune-le pe picioare. Garantez ca dupa astea 3 lucruri te vei simti mult mai bine.