| anonim_4396 a întrebat:

Am racit si dorm foarte mult, ma simt obosita fara sa fac nimic. Dati-mi o solutie ca sa imi treaca raceala cat de repede sau sa scap cumva de oboseala! Merci happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Ceaiul indulcit cu miere, nu cu zahar, si daca ai durere in gat, poti achizitiona un spray cu propolis pentru gat.
Sa te faci bine si mai puternica!

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc! Am spray de gat cu propolis si il folosesc si mai des decat ar trebui, dar nu are cine stie ce efect, decat ca imi mai desfunda nasul si amorteste gatul.

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca curge nasul sau/si gitul e infundat, inhalatii cu apa fierbinte intr-un vas in care ai pus un pumn de sare. Inhalatiile cu apa salina sunt fantastice pentru bolile ce tin de aparatul respirator

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Mulțumesc!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag!

| MihaelaDart a răspuns:

Si eu sunt pe vindecate acum, inca mai am tuse productiva, desi pana atunci am trecut prin tuse seaca de ma durea pieptul, stranuturi, vreo 3 zile cu febra zi si noaptea... iti recomand sa consumi muuuuulte lichide. Consuma supa de pui este indicata la tratarea racelilor si gripei, este satioasa si usoara. Ceaiuri calde indulcite cu miere si adauga si suc de lamaie, apa plata cat poti, somnul ajuta pentru refacerea corpului, paracetamol, drajeuri de supt daca ai probleme cu tusea si gatul. Ia un sirop de la farmacie pentru intarirea imunitatii si care va fi bun si pentru tuse si gat. Masaj seara cu spirt. Fa sucuri in casa din portocale stoarse, grepfruit roz, consuma multe mere, ajuta foarte mult.
Apropo, iti poti face si teste sa vezi daca este Covid, simptomele sunt asemanatoare cu raceala.
Oricum eu mi-am stricat vreo 5 teste si toate negative au iesit. Ma rog, la noi in Grecia din cauza vremii foarte reci avem epidemie de raceala si gripa.

Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc mult! Mi-ai dat multe sfaturi, si cred ca bune happy

Sanatate si tie!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai racit trebuie sa stai in pat sa dormi sa transpiri, faptul ca dormi mult este de la febră si cu cît dormi mai mult te refaci, ia un paracetamol si o aspirină bea un ceai cald ia si un fervex sau coldrex si transpiră cit de mult poti, ia un halat gros pe tine pune ti o caciulă pe cap si stai in pat sa transpiri macar 2 ore, cu cit stai mai mult la transpirat cu atit te vindeci mai rapid, ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Merci. Aia cu statul in pat se rezolva usor, ca si asa nu prea pot face altceva. Am luat parasinus. Nu am luat si fervex sau altceva. Febra nu am. Doar stranut, ba am nas infundat, ba imi curge nasul...si stare generala naspa.
Am 22 dar ce relevanta are?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi inainte eram eu curios, scuze daca te a deranjat, sanatate multa

| SharpEagle a răspuns (pentru anonim_4396):

"Febra nu am. Doar stranut, ba am nas infundat, ba imi curge nasul...si stare generala naspa"
Dupa descriere, cam pare omicron. Dureri de cap ai?
Daca nu e nici un fel de tuse, atunci nu e raceala clasica, nu e nici delta.
Fa un test: trage aer adanc in piept si tine-l cateva secunde. Daca simti ca nu poti rezista mai mult de 1-2 secunde si iti vine sa tusesti, inseamna ca e si afectare pulmonara, dar usoara. Caz in care nu e omicron. Saaaau, e si omicron si o alta raceala banala.
Poti sa-ti faci si un test de covid. Daca iei d-ala cu saliva, inainte sa scuipi incearca sa tragi mucii-n gat si apoi sa te fortezi sa tusesti, poate reusesti sa scoti un pic de mucoasa, pe care o amesteci cu saliva si scuipi in test. Vezi ce iese.
Daca e covid, trebuie sa bagi rapid mai mult D3, mai mult zinc si quercetina, mai multa vitamina C.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Merci

| Sophieka a răspuns:

Iti este sistemul imunitar scazut si are nevoie de odihna. Eu cred ca e un lucru bun.
Multe ceaiuri, alimente neprocesate, fara dulciuri, fara zahar in schimb fructe, portocale, lamaie, kiwi.
Daca vrei sa iei medicamente, eu nu stiu altceva sa recomand in afara de aspirina.

| Jus7t a răspuns:

Magie.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Hocus pocus disparatus raceala-(?)tus. E bine așa?

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca un somn ar ajutalaughing
Da de ce asa nerăbdătoare? Trebuie sa aștepți, poate pana mâine trece, mna.

| SharpEagle a răspuns:

Posibil sa fie omicron. Daca ai tuse cu sputa, nu e omicron, ca tulpina asta nu se duce in plamani.
Oboseala o combati cu hidratare, vitamine si minerale si somn. Plus ceva miere pentru energie "bruta". Dar oboseala e fireasca, asa se intampla, mai mult sau mai putin, depinde de organism.
De trecut, raceala trece repede daca ai imunitatea modulata sa raspunda bine, rapid, inca de la contactul cu virusul. In felul asta el va fi eliminat mai rapid si convalescenta e mai scurta (viral cleareance period). Dar daca deja raceala e instalata si esti in faza finala sau intermediara, nu prea mai poti grabi substantial procesul de vindecare, doar poti ameliora simptomele si intari/energiza organismul.

| anonim_4396 explică (pentru SharpEagle):

Da e posibil sa fie si omicron nu zic ca nu. Eu am avut deja covid, dar cine știe...
Merci.

| Chirosan a răspuns:

Vitamina C

| anonim_4396 explică (pentru Chirosan):

Done that.

| anonim_4396 explică (pentru Rika2019):

Multumesc mult!

| Rika2019 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare drag! Sanatate!