| Himynameis a întrebat:

Am scapat de constipatie am putut sa ies afara, dar acum cand m-am trezit si am dat sa mananc ceva imi vine sa vomit, am baut un ceai si tot imi vine sa vomit si nu stiu de ce, m-am mai trezit ca ma durea burta la 2, 4, 6 dimineata si m-am culcat si m-am trezit acum (10:55).
De ce simt starile astea? De la dulcolax sau de la stres sau de unde ca nu stiu ce sa fac...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Trebuie sa mergi la medic sa ti faci analizele.Mergi la gastroenterologie si acolo te vor examina.

| Himynameis explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fobie de ace de lesin doar cand il vad am mai incercat odata sa iau analizele si cand a bagat acu am lesinat
Si la gastroenterologie am inteles ca te pune sa bei acolo 2l de apa sau iti baga in furtun pe gura sau in fund sau ceva gen deci nu mersi

| mudokins78 a răspuns:

In mod sigur e de la dulcolax!
sper ca nu continui sa iei,.
acum in mod normal ar trebui sa te caci normal.
(o sa treaca si starile pe care le ai, continua cu ceaiurile normale.[musetel, menta, etc])

| Himynameis explică (pentru mudokins78):

Si eu ma gandesc, ca nu aveam nimic si aseara luasem 2pastile direct si simteam cum ma macina ceva si nu nu mai iau dar sper sa nu am iar probleme.
Imi e foarte frica sper sa nu am altceva, am inceput sa plang pentru ca nu vreau sa am iar altceva m-am saturat am avut o groaza de probleme de sanatate foarte grave si nu mai vreau sa mai am ceva vreau sa fiu un om sanatos

| mudokins78 a răspuns (pentru Himynameis):

Nu iti face probleme!
dar totusi eu cred ca ai luat cam mult doua pastile!
eu daca vreau sa ma *** si nu pot ca sunt constipat, bag un deget in cuur si eliberez presiunea!
e mai bine asa.

| Himynameis explică (pentru mudokins78):

Ma durea prea tare simteam ca mi se rupe fundu si m-am
Tot chinuit aseara cateva ore si nici nu am prea dormi. Doamne sper sa ma fac bine sa fie de la astea si sa imi revin

| Caro34 a răspuns:

Linisteste-te! De cate zile ai fost constipat? Ai mai luat Dulcolax? Suferi, in general, de constipatie? Pt constipatie poti incerca mai multe remedii:
1) In fiecare dimineata cate o lingura de ulei de masline pe stomacul gol mai multe luni, pana observi ca problema s-a rezolvat.
2) Supozitoare cu glicerina zilnic inainte de a merge la toaleta.
3) Iaurt cu seminte de in, zilnic cate 1 - 2 cutii.
4) Ceai de sunatoare si musetel, zilnic 2 - 3 cani administrate calde.
5) Reflexoterapie si masaj general timp de cateva luni apoi o pauza de o luna si apoi din nou in cateva cure.
6) Inainte de a manca mancarea incepi cu cateva fructe si ceai. Mancarea trebuie sa constea din mai multe lichide (supe, ceaiuri, sucuri fara acid), carne mai putina, legume. Zilnic 2 - 2, 5 litri lichide. Numai bine!

| Himynameis explică (pentru Caro34):

Acum am baut o cana de ceai da bine nu era caldut era mai rece asa ca adormisem si am uitat sa il beau si l am baut acum si acum o sa mananc asa.
Da nu am avut probleme nu am mai luat
Am fost gen nu mi am dat seama pe moment era seara si ziua urmatoare m-am dus si am luat
Nu, nu sufar de asa ceva cred ca am ca in ultimele zile mancam doar sandwic-uri si chestii uscate si apa si nu mai mancam supe etc... Sper sa ma fac bine...

| CristinaIordache a răspuns:

Salut!
Cel mai probabil e un efect advers de la medicament.
Iti recomand ca data viitoare cand ai probleme cu constipatia, daca nu este foarte grav sa incerci sa tratezi mancand alimente bogate in fibre. De exemplu semintele de in. Daca nu iti plac, poti incerca altele de aici:
http://nutriblog.ro/1362/alimente-bogate-fibre.html

Sanatate!

| GirlyVlog a răspuns:

Încearcă să bei apa minerala, astfel vei râgâi iar gazele neplăcute vor ieși, iar alt lucru ar fi sa vomiți, eu după ce am vomitat mi-a trecut toată senzația de greață și în 5 Min eram gata să ies afară, dar cred că cel mai ok este sa întrebi un medic

| Himynameis explică (pentru GirlyVlog):

Imi e frica sa vomit ti am spus, nu stiu de ce da cand imi vine sa vomit ma sperii super tare si brusc fac atac de panica...