| bogdan324 a întrebat:

Ieri am mancat cartofi prajiti,copane,dulciuri, am baut si o cola.M-am culcat pe la ora 22:30.M-am sculat pe la ora 4 dimineata si ma durea foarte rau burta,imi vinea sa vomit,apoi m-am dus la wc si am avut o diaree,dar dupa aceea tot ma mai durea burta,si tot imi vinea sa vomit, dar mai putin.Cum pot rezolva durerea asta de burta? Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Asta suna a toxiinfectie alimentara http://www.sfatulmedicului.ro/......entara_543 ceva din ce ai mancat a fost vechi. ia niste furazolidon - exista si de copii, ca nu stiu ce varsta ai, ceai de menta cu lamaie multa. trebuie sa te hidratezi bine, ca prin diaree si voma pierzi lichide, si sa mananci de regim, adica fara bauturi gazoase, fara ou, fara legume si fructe crude. oricum nu cred ca poti sa mananci mare lucru, asa-i? e buna niste paine prajita, eventual cu putin unt sau branzica de vaci, orez, mar copt, banane. ai grija ca deshidratarea este periculoasa, spune-le parintilor de problema pe care o ai, sa te ajute. sanatate multa, ai grija de tine!

7 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Asa patesti cand mananci porcarii, organismul tau te atentioneaza ca nu e ok ce faci! Durerea de burta iti va trece, dar evita sa repeti figura...

| danielaxyz a răspuns:

Tinctura de galbenele

| xBya a răspuns:

Atata vreme cat mananci asa de sanatos, numai de stari din astea placute vei avea parte.

| bogdan324 explică (pentru xBya):

Pai si inainte mancam asa "sanatos" dar nu aveam dureri de burta sau diaree, dar totusi schimb alimentatia.

| PaulCCraciun a răspuns:

Cauza e clara. Cola. dupa ce ai mancat, aciditatea din stomac era deja destul de mare, mancarea incepand sa fie digerata iar la final ai mai bagat si cola, care si ea este foarte acida. Ca sa treaca durerea poti incerca ori cu pastile, ori mai clasic, tot prin mancare, dar nu orice fel, de ex poti manca paine prajita ( la mine isi face efectul), orez fiert ( foarte bine fiert - strange la stomac), ou fiert si altele. Sa nu bagi fructe gen mere, portocale care sunt acide, lasa prajelile deocamdata. Si mai intreaba parintii sau dai un telefon lu' bunica, ea trebuie sa stie niste leacuri naturiste big grin, care pentru mine, unele din ele au functionat.

| 7Mary7 a răspuns:

Inghite cateva boabe de orez (nefierte) intregi, fara sa le mesteci. Iti va trece in cele din urma.