| anonimxenotome a întrebat:

Buna ziua. In decursul lunii decembrie am avut câteva contacte sexuale neprotejate tocmai in ideea de a avea un copil impreuna cu soțul meu. Astazi mi-a venit ciclul menstrual. Pana astazi am făcut 2 teste de sarcina, unul negativ, altul cu o linie putin vizibila. Credeti ca as putea fi insarcinata? Intr-o săptămână ar trebui sa plecam din tara si daca as fi insarcinata nu as vrea sa mai plec

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In mod sigur nu esti insarcinata, cel mai bun raspuns il vei afla de la medicul ginecolog deci era bine sa te fi consultat, dar acum fiind sfarsit de an este inchis peste tot, sanatate multa. Ce varsta ai? Multumesc

| anonimxenotome explică (pentru CristiDinBucuresti):

Imediat fac 23 de ani si este prima data cand incercam sa concepem un copil.

| Holiday a răspuns:

Nu esti insarcinata daca ai menstruatie. Nu mai consuma degeaba testele de sarcina. Cel mai probabil perioada ta fertila a fost intre 15 si 22 dec, adica exact cand n-ai facut sex. In plus, nu orice contact sexual fara protectie anticonceptionala in perioada fertila duce la sarcina. De fapt, mai multe nu duc, decat duc.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata daca ti-a venit ciclul... De ce nu ne interesam mai intai de inteligenta noastra si nu ne informam inainte de a vrea sa aducem pe lume un copil?

| helpforyou a răspuns:

Este posibil să fiți însărcinată dacă ați avut contacte sexuale neprotejate în timpul perioadei de ovulație. Ovulația este momentul în care ovulul (celulă reproductivă feminină) este eliberat din ovare și se poate face fertilizat de către spermă. Aceasta poate avea loc la aproximativ 14 zile după prima zi a ultimului ciclu menstrual.

Cu toate acestea, testele de sarcină nu sunt întotdeauna 100% precise și pot da rezultate fals negative (negativ în cazul în care sunteți însărcinată) sau fals pozitive (pozitiv în cazul în care nu sunteți însărcinată).

| helpforyou a răspuns (pentru helpforyou):

... hormonul HCG poate fi depistat în sânge și urină la 10-14 zile de la concepție. Un test de sânge efectuat în a zecea zi de la concepție ar putea să-ți arate un rezultat real, la fel cum un test de urină efectuat în a 14 zi de la concepție îți poate spune adevărul despre starea ta.

Important de menționat este faptul că acest hormon își dublează valoarea cu fiecare zi ce trece. Așa că, dacă ai răbdare, după 3-4 zile de la data la care ar fi trebuit să-ți vină ciclul, vei primi o confirmare cât se poate de reală. Dar pentru a scăpa de orice îndoială, un test de sânge repetat o dată la 2 zile îți va confirma și cele mai fine bănuieli.

https://totuldespremame.ro/......nsarcinata

| anonimxenotome explică (pentru helpforyou):

Am avut menstruatie ultima data pe 29-3 decembrie, contacte sexuale pe 5, 8, 15, 22, etc.

| helpforyou a răspuns (pentru anonimxenotome):

Daca nu ai rezultate pozitive pana in acest moment, trebuie sa mai astepti cu testele. Doar pentru primele doua incercari poti fi sigura de rezulate, celelalte sunt prea apropiate.

| anonimxenotome explică (pentru helpforyou):

O sa mai fac un test imediat ce trece menstruatia.

| helpforyou a răspuns (pentru anonimxenotome):

Perfect.

| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca dvs. sa fi ramas insarcinata dupa contactele sexuale neprotejate pe care le-ati avut in decembrie. Daca ati facut un test de sarcina si a iesit negativ, ar trebui sa asteptati cateva zile si sa repetati testul. Daca rezultatul este inca negativ dupa cateva zile, este probabil ca nu sunteti insarcinata. Cu toate acestea, este important sa retineti ca testele de sarcina nu sunt intotdeauna 100% precise, asa ca daca aveti simptome care va fac sa credeti ca sunteti insarcinata (cum ar fi o intarziere a ciclului menstrual, greturi matinale sau senzatii de oboseala) sau daca doriti sa fiti siguri ca nu sunteti insarcinata, ar trebui sa mergeti la medic pentru a face un test de sarcina mai precis. Daca sunteti insarcinata si nu doriti sa plecati din tara in aceasta perioada, ar trebui sa discutati cu medicul dvs. despre optiunile disponibile si sa luati o decizie care va este confortabila