| petre21 a întrebat:

Am si eu o intrebare inca de cand mi-am inceput viata sexuala:

Ca tip, cand faci sex neprotejat, dar te controlezi si la sfarsitul actului sexual ejaculezi - departe de partener - laughing... ce risc este ca in timpul acelui act sexual, chiar daca te-ai controlat, vreun spermatozoid sa se fi infiltrat in tipa si sa creeze o sarcina nedorita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam in jur de 30% daca ai in spate o experienta sexuala de 4-5 ani. S-a dovedit ca in primii ani de viata sexuala, practic barbatii pierd sperma fara sa simta in cam toate actele sexuale.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde si daca ea este in perioada fertila.Din raspunsurile primite pana acum nimeni nu a specificat asa ceva.Eu cu partenera o facem dupa calendar.Si deocamdata nu sunt probleme de acest gen.Indiferent cum am ejaculat.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu stiu sa spun procentul dar exista riscul ca si in acest caz sa poata ramana insarcinata.
Trebuie sa stii ca multe fete / femei s-au dus la ginecolog pentru intrerupere de sarcina, dupa ce au aflat ca sunt insarcinate desi nu au ejaculat partenerii lor in ele, dar nu s-au protejat.
Si asta nu e o statistica, e o realitate.

| darrio2007 a răspuns (pentru evenso):

Sa-mi spui si mie unde ai gasit asa ceva.Sa ramana femeia insarcinata fara ca partenerul sa ejaculeze in vagin.

| evenso a răspuns (pentru darrio2007):

La cabinet ginecologic, am lucrat acolo o perioada.

Citeste asta:

Mituri:

"Nu poti ramane insarcinata daca barbatul ejaculeaza 'in afara'
Metoda 'ferelii' sau 'coitus interruptus' nu este o metoda eficienta, de incredere, din varii motive. Exista asa numitul lichid pre ejaculare, care contine cel putin 300, 000 spermatozoizi(este nevoie doar de un spermatozoid pentru a fecunda un ovul!). Exista si riscul ca barbatul sa nu se controleze atat de bine si sa nu se retraga la momentul oportun. Chiar daca ejaculeaza in afara, spermatozoizii sunt buclucasi si pot inota, pot patrunde in vagin, si asta poate duce la aparitia unei sarcini. Metoda 'Coitus interruptus' prezinta avantajul ca nu costa nimic si este intotdeauna disponibila! Insa nu te lasa pacalit! Dezavantajele acestei metode sunt nenumarate: intrerupe actul sexual, reduce placerea sexuala si in plus necesita mare capacitate de control din partea ta! In concluzie: metoda 'ferelii' nu are valoarea unei autentice protectii anticonceptionale. In plus, aceasta metoda nu protejeaza de transmiterea bolilor cu transmitere sexuala! "

http://www.dragostefaragriji.ro/......col-9.html

| Scintilla a răspuns:

Brigaela nu vreau sa fiu prea rautacios dar sincer tu vorbesti doar din opinia unor sondaje facute pe un esantion de aproximativ 1000 de oameni(in general cam asa se ia), e ca si cum ai vota presedintele in functie dupa primele 1000 voturi fara sa iei in considerare pe celelalte milioane de voturi.Dar sa raspund si eu intrebarii baiatului in cauza, eu mi-am inceput viata sexuala de aproximativ 6 ani timp in care am avut relatii sexuale cu 3 fete in aceasta perioada(si nu ma refer odata la saptamana), desigur cu perioadele dintre ele in care au fost pauze sa spun asa, iar desigur la inceput am folosit prezervativ, dar apoi nu iar daca sondajul ce spui tu ar fi corect as fi avut pana acum peste 10 copii, ideea e urmatoarea, eu spun din experienta mea proprie si nu vorbesc in numele altor barbati/baieti.Cine stie sa se controleze si sa gandeasca rational, nu lasa insarcinat pe nimeni fara voia lui. Corpul meu unul nu picura in timpul actului nimic altceva in afara de solutie lubrifianta naturala secretata automat in timpul actului care nu contine spermatozoizi.Probabil de aceea ai si tu indoieli, ai simtit acele mici ejaculari dar e vorba de acel lubrifiant, nu spermatozoizi, daca esti cu capu pe umeri, nu faci contact sexual beat sau drogat te vei putea controla fara a lasa pe nimeni insarcinata.

| valentino52 a răspuns (pentru Scintilla):

Sunt de acord cu tine mi-am inceput viata sexuala de 9 ani si de 4 ani sunt cu o fata si o facem neprotejat si nu s-a intamplat nimic m-am controlat foarte bine. In schimb acea secretie de la varful penisului care de cele mai multe ori este doar o picatuira, nu stiu daca la ea te refereai, contine spermatozoizi si se spune ca si doar de la acel lichid poate ramane insarcinata.