| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de vedere. Am miopie (-2, 75 la ambii ochi) si port ochelarii in permanenta. Ceea ce mi se pare in neregula este ca dimineata si in prima parte a zilei, in general, vad foarte bine, insa spre seara, vederea mea se 'deterioreaza', sa zic asa, in sensul ca, desi port ochelarii, nu vad cat de clar ar trebui la distanta. Mentionez ca ultima data am mers la control acum vreo 2 luni sau chiar mai putin, deci nu se poate sa-mi fi crescut dioptriile. Este normal sa se intample asta? Initial m-am gandit ca imi 'obosesc' ochii pe parcursul zilei (citesc, stau la calculator, desenez, etc.) si de aceea nu mai asa cum ar trebui spre sfarsitul zilei, insa ma cam ingrijoreaza asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ţepeşu a răspuns:

Eu am -4 la ambii ochi şi seara am aceeaşi problemă. Încearcă să te odihneşti puţin la prânz înainte să mergi la şcoală, sau dacă ai dimineaţa, dormi când ajungi acasă. Poţi să încerci să îţi dai jos ochelarii când vezi că începi să nu mai vezi şi să stai aşa 5 minute, dar de asta nu sunt sigur dacă merge. Cel mai bun sfat este să mergi la un control medical.

6 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Incearca si la un alt oftalmolog!

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Salut, Kate!

Si eu sunt purtatoare de ochelari, doar ca cu niste dioptrii ceva mai serioase ca ale tale. tongue

Treaba sta in felul urmator, exista la ochie exista niste muschi (numiti muschi oculari) la fel ca si in restul corpului; in mare parte miopia de care suferim si noi se datoreaza faptului ca muschii astia nu mai functioneaza cum trebuie.

Ei bine, in timpul zilei, pe masura ce sunt solicitati, e normal ca muschii obosesc si inspre seara vedem ceva mai rau decat dimineata la trezire. De altfel acest lucru ar fi evidentiat si la un eventual control facut la ore diferite ale zilei. happy

Uite, ma dau pe mine de exemplu, control facut dimineata la ora 10:00 - dioptrii -7.25 la un ochi, -7.75 la celalalt; control facut dupamiaza la ora 18:00 in aceeasi zi - dioptrii - 8.00 la un ochi, -8.75 la celalat. La tine dioptriile fiind mai mici, diferenta este probabil mult mai mica, probabil -0.25 or something.

In ideea de a nu-mi forta ochii mi s-au prescris ochelarii cu dioptrii mai mici, adica cei cu care vad bine dimineata, insa stiu ca asta inseamna ca pe seara trebuie sa ma mut pe fotoliul de langa TV daca vreau sa vad bine. happy

Oricum ideea e ca nu trebuie sa-ti faci griji, e ceva normal. happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru AlexandraEpureanu):

Multumesc mult pentru raspuns! Si eu m-am gandit la oboseala ochilor, insa nu eram foarte sigura si am vrut sa stiu daca mai trece cineva prin asta. M-am mai linistit acum happy.

| AlexandraEpureanu a răspuns (pentru thegatekeeper):

Imi pare bine ca am putut sa-ti fiu de folos. happy

Oricum sa ai grija sa porti ochelarii tot timpul si sa mergi la sase luni la control pentru ca probabil esti inca in crestere si dioptriile au si ele tendinta sa creasca in timp. Iarasi e recomandat ca la fiecare ora de stat la calculator / scris / citit sa iei o pauza de 5 minute in care sa te uiti la ceva la distanta (pe geam?) ca sa iti relaxezi ochii.

Eu am neglijat chestiile astea si uite unde am ajuns. tongue

| αntoniα a răspuns:

Sall!
Du-te la un control medical! Curaj!
Sper ca te'am ajutat!big grin
Paaa!
^.^

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns:

Buna Kate!

Dioptriile sunt variabile deoarece ochii au in jurul lor 6 perechi de muschi extrinseci care regleaza vederea ca un aparat digital. De aceea este posibil ca dioptriile tale sa varieze de la dimineata la sera. Este normal, insa ceea ce vreau sa-ti spun este ca ai putea sa elimini definitiv dioptriile! Natural, prin exercitii oculare, alimentatie corespunzatoare si prin adoptarea unor obiceiuri sanatoase. Mai multe despre acestea gasesti pe site-ul http://vedereperfecta.com