| Lor3nz0 a întrebat:

Am si eu o intrebare si sper din suflet sa primesc un raspuns!

De aproximativ 1 luna prietena mea imi spune ca o dor sanii, eu momentan sunt in Cypru si nu prea am cum sa o ajut de la o distanta asa mare decat cu suport moral/financial

Astazi am rugat'o sa imi spuna unele din simptomele ei, asta am primit ca descriere :

Prietena
ma dor ambii sani
am o durere de sani inauntru tot muschiul ma doare
pe langa durerile obisnuite dinaintea menstruatiei
cel mai des am niste intepaturi pe toata partea stanga inclusiv sanul intepaturile sunt foarte intense si nu pot sa fac mai nimic sa le calmez
trebuie sa stau doar culcata si sa imi masez toata partea stanga

Din cate am inteles din ce mi-a spus, o dor ambii sani dar doar cel stang ii creeaza cele mai mari probleme adica niste Intepaturi Intense
Tot odata am mai intrebat'o si daca are galme sau noduri, daca simte ceva si mi-a spus ca nu!

Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prietena ta trebuie sa consulte un ginecolog. Cel mai probabil are o afectiune numita mastoza chistica determinata de efectul unui dezechilibru hormonal asupra sanilor. Sa incerce ungient cu Mastoprofen pana ajunge la medic (dar sa nu amane consultatia mai mult de o saptamana).

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

S-ar putea sa fie din cauze hormonale, mai precis din cauza lipsei relatiei sexuale. In absenta oricarui alt semn, o mastodinie este considerata consecinta unei dereglari hormonale. Tratamentul consta in prescrierea unor progestative asociate cu estrogeni.

| adriangabor92 a răspuns:

Sa mearga la ginecologie

| 4242 a răspuns:

Buna, ce varsta are prietena ta? trebuie facuta o ecografie mamara sau daca are peste 40 ani o mamografie, dar poate folosi progesto gel si mastodynon dar trebuie sa o vada un specialist, sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce mai asteapta sa mearga la medic cat mai repede posibil. asteapta sa se agraveze?

| Creatza_4434 a răspuns:

Cel mai bine e sa mearga la un medic specialist. O mamografie poate rezolva problema prietenei tale. Take carewinking

| icosmina a răspuns:

Buna... Am si eu aceeasi problema. Imi poti raspunde te rog ce a mai facut prietena ta?
Pentru ca eu am durerea asta de 3 luni. Am fost si la medic am luat un tratament cu un unguent pentru calmare si degeaba.

| Lor3nz0 explică:

Are 20 de ani!