| Mihai543215 a întrebat:

Am si eu o problema. Acu aproximativ 2 saptamani m-am apucat sa fac niste flotari cu picioarele pe scaun, chiar si cu genunchii, pentru muschii pectorali superiori. E... acum o saptamana m-a luat o durere de spate (in zona mijlocului-soldului, in jutul coloanei) destul de urata si vad ca acu m-a apucat iar. E posibil sa fie din cauza flotarilor pe scaun? ( in caz ca are vreo legatura, eu fac flotari de mult timp )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Da, poate fii o febra musculara, sau ceva la coloana.
Asteapta pana iti trece cam 3-4 zile, si incearca sa faci iar flotari, dar sa nu te fortezi, faci doar cateva, nu stiu, daca tu faceai 30 sa faci doar 20.
Daca ti se mai intampla, inseamna ca este o problema de la coloana si ar fi bine sa te duci la un doctor, daca nu, inaseamna ca a fost doar o febra musculara, sau un junghi.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sincer, du-te la sala. Cu improvizatii facute acasa NU o sa ai rezultate prea bune ( in afara de putina tonifiere ) si o sa ai mai multe probleme, ca sunt convins ca la multe exercitii ai o pozitie incorecta.
O sa vezi la sala impins din inclinat pentru pectoralul superior ce misto e, cum stai cu spatele perfect drept, intr-o pozitie comoda pe o banca de piele, sa te poti concentra pe exercitiu si sa ai coloana protejata.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| username_3216 a răspuns:

1.nu exista muschii pectorali superiori doar pectoral major si pectoral minor
2. daca faci flotari trebuie sa faci febra la muschii pieptului, marele dorsal, triceps, poate trapez...in fine, depinde de antrenamet, eu cred ca durerea se datoreaza pozitiei corpului incorecta, nu merita sa te chinui cu flotari pe scaun si sa ramai cu durere de coloana lombara, e foarte pacatoasa durerea in zona aceia si cand vor mai trece anii peste tine iti vei da seama ca am avut dreptate
3. faptul ca faci de mult timp flotari imi confirma ca nu e febra musculara, daca le-ai facut dupa un [program reggulat

| Cosmin86 a răspuns (pentru username_3216):

Salut. Exista pectoral superior, uite :
http://www.topculturism.ro/dr.redis/showthread.php?t=1902

Am intalnit acel termen in multe reviste de culturism

| username_3216 a răspuns:

Cauta in atlasul asta si daca tu vei gasi pectoral superior, eu is zeu;).p.s. e cel mai bun atalas de anatomie desi are cateva decenii bune asa ca nu mai crede toate prostiile zise de culturisti prin toate revistele care incearca sa isi vanda produse

http://www.bartleby.com/107/122.html

| andreeaanda a răspuns:

Ai facut febra musculara