| gaby_6048 a întrebat:

Am si eu o problema, acum 5 ani am facut un tromboembolism pulmonar si am devenit tahicardica, de un an am intrat la menopauza la doar 38 ani, si de atunci am tot felul de probleme, acum am si probleme cu rinichii, acum am o durere abdominala in partea stanga, sa fie splina, sa fie o piatra la rinichi si sa dea dureri, m-am umflat in abdomen si am dureri ce pot face pana ajung la medic sa fac o ecografie? si as vrea sa stiu daca diagnosticele mele, tromboembolism pulmonar si tahicardie se incadreaza la pensie de boala, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Imi pare sincer rau de tine, esti prea tanara ca sa ai atatea probleme de sanatate. Ce nu mi se pare normal, este menopauza atat de timpurie.Parerea mea e sa mergi la ginecolog si la Institutul Parhon(unde cunosc pe cineva super) care daca poate, te poate pensiona.Cand am fost eu internata acolo, a fost o d-na cu problema ta pe care a rezolvat-o. Nu mai da banii pe ecografie, ca tot nu se vede nimic sigur acolo, si pana la urma unde s-o faci, la rinichi, la abdomen? Si daca ai o sarcina extrauterina? Daca vrei iti dau numele acelei doamne.

| gaby_6048 explică:

Multumesc pentru raspuns, da am fost la ginecolog si i-am spus toate detaliile si mi-a spus ca din cauza problemei de coagulare a sangelui pe care le am am intrat la menopauza timpurie, si nu am voie sa iau tratamentul corespunzator din cauza anticoagulantuli pe care il iau, va trebui sa merg la ecograf pentru ca am probleme renale, am si calcul renal, numai probleme, da chiar as vrea sa stiu daca ma pot pensiona pe caz de boala dar legal nu vreau sa fac ceva ilegal, multumes pentru raspuns