| raluca_6175 a întrebat:

Am si eu o problema:am momente cand ma mananca pielea ingrozitor si nu stiu ce sa fac. Uneori ma mananca cand ies din dus, alteori ma ia din senin.Nu tine foarte mult aceasta senzatie dar este foarte aiurea, si imi da o stare de nervi ca nu pot face nimic sa inceteze.Am incercat sa ma spal imediat, m-am dat cu crema, cu spirt, dar degeaba. Zonele in care apare mancarimea sunt mainile si picioarele, si incepe doar cand sunt in casa, daca ies afara imi trece dupa cateva min. Ce poate fi? Doctorul de familie mi-a dat niste pastile dar nu m-au ajutat deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi se intampla si mie, mai ales iarna. E din cauza apei prea calde si sapunului care iti usuca pielea. Eu ma spal cu apa mai putin calda, nu ma sapunesc decat o data pe zi (din cele doua dusuri) si, dupa dus, ma ung imediat cu o crema numita Atoderm PP (cam o data la doua zile). De atunci nu am mai avut probleme.

| elgoog a răspuns (pentru Brigaela):

Credeti dvs ca e din cauza apei?

| Brigaela a răspuns (pentru elgoog):

Incearca si ai sa vezi, nu pot fi sigura fara sa te vad

| psiholoaga a răspuns:

Poate esti alergica la clorul din apa sau la ceva din gelul de dus. Sau poate la praful din casa. Mergi la un medic alergolog/dermatolog, nu la medicul de familie.

| unicka a răspuns:

E pe baza de stres sigur

| Dan a răspuns:

Incearca sa iti dai cu praf de talc (saprosan) pe mani si pe picioare, daca nu iti trece mergi la medic dermatolog. Poti avea alergie la apa potabila.Succes!

| Psihoterapeutul a răspuns:

Este din cauza sistemului nervos.Incearca sa reduci cofeina si sa consumi ceaiuri care ajuta la calmarea sistemului nervos

| christabell a răspuns:

M-am confruntat si eu cu problema asta si am observat ca daca am renuntat la cafeluta de la ora 17 si la ciocolata seara, nu mi-a mai aparut.Medicul dermatolog nu mi-a putut pune un diagnostic, mi-a prescris pastile antialergice si alimentatie cat mai naturala. Poate fi si de la faptul ca pielea e mai uscata in zonele respective sau alergie la imbracaminte sintetica.In loc de crema incearca uleiul de levantica. Explicatia ca nu mai ai mancarimi cand iesi afara poate fi de la faptul ca ti se abate atentia de la acest inconvenient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate este pe baza nervoasa. Ar fi bine sa te duci la un medic specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si mi se intampla cand fac dus (la schimbarea de temperatura a corpului. daca fac dus cu apa aproape rece nu am nici o problema(la fel si la strand daca apa e rece nu am nici o problema. sper sa rezolv cumva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fii ceva foarte serios si eu am mancarimi de piele desi nu am nimic pe piele si acum de curand am vazut ca daca ma scarpin incepe sa se umfle locul respecti si se inroseste asa ca nu lasa sa se agraveze eu am fost la dermatolog si habar nu au avut ce sa imi dea...