| ZuzuMissy a întrebat:

Am si o intrebare Acuma ceva vreme am avut probleme cu o masea, cam 1saptamana m-a durut ingrozitor de tare, dureri insuportabile si de masea si tot capulma durea, am fost pana la urma la dentist si mi-a zis ca o am infectie si sa iau antibiotice, mi-a dat oxacilina, am luat cam 2 zile pentru ca inceouse sa imi fie rau si numai aveam pofta de mancare deloc de la ele...intruun final am luat spray pentru dureri si acuma numai am problema, insa daca o lovesc maseaua simt ca ma doare,dar in rest nu am treaba, uneori ma mai doare urechea, nu stiu de ce, si de vreo 2 zile asa, mi s-a umflat gatul simt ca inghit mai greu si daca incerc sa scuip ce amin gat, sunt ca niste muci asa de culoare. Intrebarea mea.credeti ca poate sa fie de la masea sau ii altceva? ps: nu am baut nimic rece sau sa stau in frig

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu gasesc cuvinte prin care sa te laud cat esti de minunata. Adica gasesc, dar ma tem sa nu fiu cumva suspendat.
Du-te fain frumos la medicul de familie, sa iti dea trimitere la maxo-faciale, ORL sau stie el unde. Dupa simptomele descrise, infectia s-a intins la ureche si gat, daca o tii tot asa ajunge de craciun sa-ti cante popa. Nu colinde, altceva.

| ZuzuMissy explică (pentru Zenithf):

DAca esti prost si te bagi in seama doar sa lasi si tu un raspuns ca sa apari pe TPU cu activitate mai bine taci dracului din gura sau comenteaza la alta lume...du-te tare ca vorbesti numai aiurea

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poate fi puroiul de la masea. Eu zic sa te duci iar la medic si sa-i spui toate astea.

| LaLaura a răspuns:

Buna, Du-te la alt stomatolog, sa nu fie vreo infectie la masea din cauza resturilor adunate de mancare intre masele. Normal e sa nu te doara deloc maseau la atingere.

| ZuzuMissy explică (pentru LaLaura):

Daca mananc pe partea cu maseaua simt durere..si de infectie as vrea sa o tratez singura pentru ca nu imi stomatologi deloc ...de fel nu imi plac medicii cum lucreaza cu tine

| LaLaura a răspuns (pentru ZuzuMissy):

Nu ai cum sa tratezi tu singura infectie, Infectia se agreveza, trebuie curatat locul cu aparate speciale, medicamente speciale. Du-te la stomatolog sa nu fie prea tarziu, sa nu iti scoata nervul sau maseaua cu totul. Cu cat stai mai mult, cu atat se agraveaza mai tare si tratamentul e mai costisitor. Durerea si infectia nu dispare daca nu e gasita cauza. Tu sigur nu ai cum sa o gasesti studiind atent maseau si nervii ei.

| ZuzuMissy explică (pentru LaLaura):

Nu am ce studia la masea pentru ca mai ii din ea cred ca 1sfert ca restul sa mancat, o mai ramas o bucatica din masea

| LaLaura a răspuns (pentru ZuzuMissy):

Atunci e cariata si trebuie curatata si plombata, si de un specialist, cariile ajung si la radacina si nervii dintilor si atunci e mai grav, apar complicatii, puroi, si daca ajunge infectie in sange e si mai grav. Constientizeaza de gravitate pana nu o sa fie prea tarziu.

| ZuzuMissy explică (pentru LaLaura):

Ce sa mai plombeze? nu intelegi ca o mai ramas o bucatica din toata maseaua? ce nervi? am crezut ca esti medic sau te pricepi...comentari de genul acesta cu presupusul nu am nevoie...

| LaLaura a răspuns (pentru ZuzuMissy):

Eu nu stiu ce ai tu in gura ta, si are nervi aceea masea, chiar are si radacini, chiar daca tu nu le vezi, sunt in gingie, nu am cum sa iti spun exact pentru ca nu sunt medic stomatolog si sigur nu ma uit in gura ta in momentul acesta. Am o cunostinta care a facut cancer la gingie, din cauza unei infectii la o masea cariata si netratata. I-a scos toata dentitia de sus. Daca nu accepti sfatul si sa te duci la un stomatolog si sa nu te mai plangi ca nimeni nu te intelege ca tu vrei sa iti pui viata in periocol, atunci, faci cum doresti, nu te oblig, nu imi esti ruda. Eu ti-am dat un sfat, acum e problema ta ce o sa faci cu el. Succes si o seara buna.

| Zenithf a răspuns (pentru LaLaura):

Asta nu constientizeaza. Recunosc ca am fost dur, dar daca nu intelege, treaba ei. Pacat numai ca bacteriile alea devin mai rezistente la tratamentul (incomplet) cu antibiotice, si asa se ajunge la superbacterii de care (odata infectat) nu mai scapa nimeni.

| LaLaura a răspuns (pentru Zenithf):

E problema ei, a pus o intrebare, i-am raspuns cum ma pricep eu mai bine, nu am mintit-o si nu am spus fabule, nu as avea de ce. Am avut destule probleme cu maselele si am fost pe la 5 stomatologi, acum pentru a nu mai avea nicio problema folosesc periajul, ata dentara si apa de gura de 2 ori pe zi, pentru ca nu e de jucat cu dintii, o stiu pe propria mea piele, de cat sa sufar si sa arunt banii de geam prefer sa previn, Daca ea are bani de aruncat si nu tine la sanatatea ei, eu chiar n-am ce sa ii fac.