| andraioan a întrebat:

Am si o problema, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Ma cojesc in jurul nasului si in jurul sprancenelor, apoi incepe mancarimea. Ca sa nu ma cojesc pe parcursul zilei ma curat dimineata fata si apoi ma dau cu apidermin, dar apoi apare din nou. De la ce poate sa fie cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

S-ar putea sa ai dermatita seboreica. Stiu pe cineva care prezinta aceleasi simptome, a fost la un dermatolog si i-a dat tratament. Cel mai bine mergi si tu la un consult dar din cate spui tu asta pare sa fie. Se pare ca dermatita seboreica este provocata de o ciuperca, Pytirosporum ovalae.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

S-ar putea sa ai o carenta de vitamine. Sigur ai tenul uscat. Fa-ti o masca nutritiva din albus de ou, o banana si putina drojdie de bere. Se amesteca intr-un castronel apoi se pune pe fata si se sta cu ea circa 15 min. Se poate folosi la indepartarea masti ceai de musetel.
Succes!

daniela
| daniela a răspuns:

Este o chestie de dermatologie, probabil deci numai acolo iti poti gasi remediu. Sau faci alergie la ceva poate chiar la apidermin deci cel mai bine ar fi sa cauti un doctor bun.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Cel mai bine mergi tu frumusel la un dermatolog, aceasta problema nu poate fi tratata dupa ureche.
Cu siguranta ai o chiuperca in acele zone si risti sa o extinzi daca nu o tratezi corect.
Multa sanatate si toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi frumos la un laborator, faci o analiza din cozitele acelea, fungigrama se numeste, nu stiu de unde esti la noi in Bucuresti exista la sp de urgente un dermatolog de urgenta, rogi internistul de la tine sa-ti dea o trimitere la dermatologie, dermatologul catre laborator... dureaza, mergi direct la laborator de microbiologie, fungigrama.Ai o ciuperca, probabil capatata de la o crema care nu a fost foarte proaspata, ai grije cand cumperi o crema sa fie in termen de valabilitate, daca sunt luate din vitrine unde toata vara bate soarele nu le lua, sau daca farmacista are calorifelul in apropierea rafltului unde expusa cutia, n-o lua, mergi la farmaciile care au depozite mai mari si nu le tin in mediu cald.

| andraioan explică:

De fapt nu am tenul uscat. L-am avut gras si acum este mixt.